Kolejne podwyżki w sklepach. Sprawdź, za co zapłacimy najwięcej
Choć o inflacji nie jest już tak głośno, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu, nie oznacza to, że jej skutków nie odczuwają portfele Polaków. Pewne nowe spojrzenie na tę kwestię rzucają nowe dane Eurostatu, które dotyczą całej Europy. Zobacz, jak wygląda inflacja w Polsce na tle Uni Europejskiej.
Z jednej strony inflacja na poziomie 2-6 proc. wydaje się "niczym" w porównaniu do jej peaku w 2022 (17,9 proc. w październiku) oraz 2023 roku (18,4 proc. w lutym). Jednak nadal jej wysokość poza celem inflacyjnym NBP (2,5 proc.) sprawia, że statystycznego Polaka po prostu stać na mniej. A jak to wygląda w perspektywie całej Uni Europejskiej? Z danych Eurostatu wynika, że inflacja badana według metodyki HICP w sierpniu najwyższa była w Rumunii (5,3 proc.), Belgii (4,3 proc.) oraz Polsce (4 proc.).
Sprawdź również: W tym dniu nie musisz kasować biletów. Komunikacja miejska będzie za darmo
Dodatkowo z 36 przebadanych krajów europejskich (także tych poza UE — m.in. Islandia, Turcja czy Szwajcaria) tylko osiem z nich nie odnotowało spadku inflacji w stosunku miesiąc do miesiąca. W tym gronie również znalazła się Polska. Poniżej 1 proc. inflacji zanotowała Łotwa (0,9 proc.) oraz Litwa (0,8 proc.). Największy wzrost miesiąc do miesiąca zaobserwowano w Finlandii z 0,5 proc. w lipcu do 1,1 proc. w sierpniu. Poza UE "prym" wśród krajów europejskich wiedzie Turcja, gdzie w sierpniu wskaźnik inflacji wskazał aż 52 proc.
Sprawdź również: Z tych ulg podatkowych będą mogli skorzystać seniorzy w 2025 roku. Dostaniesz zwrot gotówki?
W kontekście całej Uni Europejskiej, a także Europy, czynnikiem napędzającym wzrost inflacji były oczywiście ceny energii elektrycznej (18,4 proc. rdr) oraz gazu (16,6 proc. rdr). Jednak największy wzrost cen zaobserwowano w przypadku czekolady. W ujęciu rocznym te słodycze zdrożały aż o 19,7 proc. Na dalszych miejscach znalazło się również masło (13,6 proc.), wycieczki zorganizowane (12,9 proc.), dostawy wody (12,6 proc.) oraz usługi finansowe (12,3 proc.). W tej ostatniej kategorii znajdują się także drożejące ubezpieczenia komunikacyjne — wzrost o 10,8 proc. w skali roku.
Zobacz też:
Nawet 150 tys. złotych na zmianę mieszkania. Kto może skorzystać z dofinansowania?
Możesz znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wystarczy jeden trik na włączanie pralki
Możesz płacić mniej za wywóz śmieci. Wystarczy, że spełnisz ten warunek