Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg
Czarną porzeczkę najczęściej kojarzymy z pysznych soków czy smakowitych dżemów. Kiedyś rosła prawie w każdym ogrodzie i na większości rodzinnych ogródków działkowych, jednak teraz najczęściej spotkamy ją na targowisku lub w sklepie. Sprawdź, ile kosztuje czarna porzeczka w 2024 roku i od czego zależy jej cena.
W przypadku jagód czy truskawek zwykle mówimy o cenie za kilogram. Trochę inaczej wygląda sprawa czarnych porzeczek, które najczęściej sprzedawane są w małych pojemniczkach, zwykle od 125 do 250 gramów. Według wielu osób jest to celowy zabieg, by nie szokować potencjalnych klientów ceną. Na stołecznych bazarkach za takie opakowanie o wadze ćwierć kilograma trzeba zapłacić średnio 10 złotych, co oznacza, że kilogram czarnej porzeczki kosztuje 40 złotych. Na przestrzeni ostatnich kilku czy kilkunastu lat jest to naprawdę duży wzrost cen tego owocu.
Sprawdź również: Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa
Dla wielu osób wzrost cen czarnej porzeczki jest wypadkową sytuacji ekonomicznej (wysoka inflacja, wzrost kosztów), a także sytuacji klimatycznej (przymrozki w kwietniu, susza w maju). W tym kontekście warto jednak zwrócić uwagę na wybory konsumenckie, które również kształtują cenę. Chodzi o wzrost zainteresowania czarną porzeczką jako owocem do konsumpcji w postaci surowego owocu, zamiast najbardziej popularnych do tej pory dżemów czy soków. Wymusiło to również zmianę sposobu jej zbierania, zamiast wykorzystywania kombajnów, konieczny jest ręczny zbiór owoców. To wszystko sprawia, że wzrastają koszty zbiorów, co w naturalny sposób ma przełożenie na końcową cenę produktu.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd