Reklama
Reklama

​Każdy dom jednorodzinny może dostać 5 tys. zł za deszczówkę. Także w 2024 roku

Pozbywanie się wody opadowej zgromadzonej w obrębie nieruchomości powinno być ograniczone do absolutnego minimum. Ma to szczególny wpływ na środowisko naturalne, więc wprowadzone zostały programy, które mają wesprzeć właścicieli nieruchomości. Sprawdź, kto może otrzymać 5 tys. zł z programu "Moja Woda".

Cel programu "Moja Woda"

Program, którego operatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na celu ochronę zasobów wody. Ma się to odbywać poprzez zwiększenie retencji na posesjach domów jednorodzinnych. Dodatkowo zgromadzona woda opadowa i roztopowa ma być ponownie wykorzystywana poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Ma to również ograniczyć odprowadzanie takiej wody poza teren nieruchomości.

Sprawdź również: Te zabiegi wykonasz u dentysty bezpłatnie, na NFZ. Refundacja sięga nawet kilkuset złotych

Jakie są warunki dofinansowania?

Każdy, kto chce skorzystać z dofinansowania oferowanego przez NFOŚiGW, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim zastosowane urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do użytkowania na rynku polskim. Po drugie, trwałość przedsięwzięcia musi wynosić co najmniej trzy lata od daty jego zakończenia. Po trzecie instalacja nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo dofinansowanie nie może być przyznane, gdy zakres rzeczowy wniosku jest objęty innym programem.

Formy dofinansowanie i koszty kwalifikowane w programie "Moja Woda"

Środki w programie "Moja Woda" przyznawane są w formie dotacji. Jej wysokość nie może przekroczyć sumy 80 proc. kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie). Dofinansowaniem mogą zostać objęte zakup, montaż, budowa lub uruchomienie takich instalacji jak:

  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody,
  • instalacja rozsączająca,
  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien bądź wpustów do zbiornika (nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego),
  • zbiornik retencyjny (nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny).

Termin składania wniosków o dofinansowanie z programu "Moja Woda" upływa 30 czerwca 2024 roku.

Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia