Reklama
Reklama

Jesteś na L4? Nie rób tego pod żadnym pozorem, bo stracisz pieniądze

Zwolnienie lekarskie sprawia, że nie musimy chodzić do pracy, a dodatkowo nie jesteśmy całkowicie pozbawieni pieniędzy. Oprócz zwolnienia w ciąży, w każdym innym przypadku otrzymujemy 80% naszej wypłaty. ZUS może jednak podważyć tę kwestię, jeśli uzna, że łamiemy zasady obowiązujące w trakcie L4. Sprawdź, czego unikać na zwolnieniu chorobowym, by nie musieć oddawać zasiłku chorobowego.

Wynagrodzenie za czas przebywania na zwolnieniu chorobowym wypłacane jest w formie zasiłku. W zależności od sytuacji wypłaca go pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prace w ramach działalności gospodarczej

Zwolnienie lekarskie przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale również prowadzącym własną działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy opłacali składkę chorobową nieprzerwanie przez 90 dni. Jeśli tak się stanie i lekarz orzeknie niezdolność do pracy, za ten okres można pobierać zasiłek. Należy jednak pamiętać, że w czasie przebywania na L4 przedsiębiorca nie może wykonywać żadnych bieżących prac, które dotyczą jego działalności gospodarczej.

Praca zdalna

W czasach szeroko dostępnej pracy zdalnej wydaje się, że zwolnienie lekarskie nie musi skutkować koniecznością jej przerwania. Jednak należy mieć na uwadze, że nawet w takim przypadku można stracić zasiłek. Od momentu otrzymania L4 pracownik nie ma możliwości wykonywania żadnych zajęć związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych. Nawet jeśli można to robić bez konieczności wizyty w biurze. Jeśli pracownik czuje się na siłach do wykonywania pracy, jednak nie w biurze, może porozumieć się w takiej sytuacji z pracodawcą.

Doszkalanie się, a także zajęcia na uczelni

Zakaz pracy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim jest zrozumiały. A co w przypadku doszkalania się? Dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać L4, by ukończyć kurs czy szkolenie, bądź zdać egzamin, mamy złą wiadomość. Jest to uważane za równoznaczne z pracą, a co za tym idzie zakazane w czasie trwania orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dodatkowo w trakcie przebywania na zwolnieniu chorobowym nie można uczęszczać na zajęcia na uczelni. Co więcej, takie zwolnienie wystawione przez lekarza, zwalnia również z obecności na zajęciach.

Wyjazdy wakacyjne

Niby sprawa jest jasna, ale patrząc po ilości przypadków w ostatnich latach, można mieć wątpliwości. W kilku przypadkach jest to oczywiście możliwe, jednak praktycznie zawsze są to zwolnienia wystawiane przez psychiatrów. Nawet jeśli w orzeczeniu o czasowej niezdolności do pracy jest adnotacja o zwolnieniu "chodzącym", nie jest możliwe wyjechanie w tym czasie na wakacje. Ponadto w wielu przypadkach to pracownik sam umożliwia pracodawcy czy ZUSowi wykrycie takiej sytuacji poprzez umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych.

Spotkania towarzyskie

Podobnie jak w przypadku wakacji, również wyjścia na spotkania towarzyskie są zakazane w trakcie przebywania na zwolnieniu chorobowym. Każde uczestnictwo w uroczystościach rodzinnych takich jak chrzciny czy ślub może doprowadzić to tego, że będziemy zmuszeni zwrócić nienależnie otrzymany zasiłek. Nawet zwykłe wyjście "na miasto" ze znajomymi może się tak skończyć. Wystarczy, że wrzucimy na swój profil zdjęcie z takiego wyjścia (lub zostaniemy na nim oznaczeni), bądź... spotkamy szefa.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | zasiłek | ZUS