Reklama
Reklama

​Jeden błąd i nie dostaniesz zwrotu podatku. Uważaj na to korzystając z systemu Twój e-PIT

Program Twój e-PIT został stworzony po to, by podatnicy w łatwy sposób i bez wychodzenia z domu mogli złożyć swoje deklaracje podatkowe. Z takiego sposobu rozliczenia z fiskusem korzysta już coraz więcej Polaków. Dowiedz się, na czym polega działanie tego systemu, a także jak uniknąć błędów, które mogą sprawić, że nie dostaniesz zwrotu podatku.

Jak działa system Twój e-PIT?

System e-PIT to elektroniczny sposób składania zeznań podatkowych PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) przez internet. Działa na zasadzie platformy internetowej bądź dedykowanej aplikacji, gdzie podatnicy mogą zalogować się za pomocą swojego profilu na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub innego systemu uwierzytelniania (np. bankowość elektroniczna). System umożliwia wypełnienie formularzy elektronicznie, obliczenie należnego podatku oraz przesłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu cały proces jest szybszy i wygodniejszy i nie trzeba osobiście udawać się na skarbówki.

Sprawdź również: Każdy Polak dostanie 1300 zł do portfela. Kiedy wejdzie w życie dochód podstawowy?

Z jakich powodów można nie dostać zwrotu podatku?

Może się zdarzyć, że po złożeniu deklaracji podatkowej, podatnik nie dostanie zwrotu nadpłaty podatku na swoje konto. Dlaczego tak się może stać? Podstawowy powód jest jeden — błąd po stronie podatnika. Przykładowo jeśli podatnik pomyli się na swoją niekorzyść, ale skutki podatkowe nie przekraczają 5 tys. zł, skarbówka będzie mogła we własnym zakresie skorygować takie zeznanie. Poprawiona deklaracja zostanie przedstawiona podatnikowi z prawem wniesienia sprzeciwu, a ewentualny zwrot zostanie wypłacony w ciągu 3 miesięcy od upłynięcia terminu jego wniesienia.

Warto jednak pamiętać, że czasem możemy nie otrzymać zwrotu podatku, nawet jeśli nie popełniliśmy błędu podczas wypełniania deklaracji. Chodzi tu o sytuację, gdy podatnik zalega z nieopłaconymi mandatami karnymi. W takim przypadku skarbówka przeznaczy nadwyżkę właśnie na ten cel. Nawet jeśli będzie ona skutkiem skorzystania np. z ulgi prorodzinnej.

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki