Reklama
Reklama

Ile wynoszą opłaty za autostrady w Polsce? Kiedy zostaną zniesione?

Podróżowanie po autostradach jest nie tylko szybsze, ale również komfortowe. Jednak nie wszystkie drogi tej kategorii w naszym kraju są bezpłatne. Co więcej, za przejazd niektórymi trzeba zapłacić równowartość całorocznej winiety w krajach europejskich. Sprawdź, ile wynoszą opłaty za autostrady w Polsce i kiedy zostaną zniesione.

Darmowe autostrady nie są ewenementem w skali Europy. Takie rozwiązanie znajdziemy, chociażby w Danii, Holandii, Litwie, Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Ponadto taniej, niż przejazd w dwie strony polską autostradą A2 od Świecka do Nowego Tomyśla zapłacimy za... roczną winietę w Rumunii (154,50 zł). Jedynie trochę drożej kosztuje obowiązująca od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego winieta w Szwajcarii (224 zł).

Które autostrady w Polsce są płatne?

W Polsce można poruszać się 1800 km autostrad. Składają się na to drogi o oznaczeniach:

 • A1 (Rusocin — Gorzyczki, 504 km),
 • A2 (Świecko — Kałuszyn, 502 km),
 • A4 (Jędrzychowice — Korczowa, 667 km),
 • A6 (Kołbaskowo — Rzęśnica, 29 km),
 • A8 (Wrocław-Południe — Wrocław-Psie Pole, 22 km),
 • A18 (Olszyna — Krzyżowa, 77 km).

Część z nich (A6, A8 i A18) jest w całości bezpłatna. Na pozostałej części znajdziemy zarówno odcinki płatne, jak i bezpłatne. Za uiszczenie opłaty za przejazd autostradą muszą się przygotować kierowcy korzystający z autostrady:

 • A1 na odcinku od Rusocina do Nowej Wsi,
 • A2 na odcinku od Konina do Strykowa,
 • A2 na odcinku od Konina do Świecka,
 • A4 na odcinku od Wrocławia do Gliwic,
 • A4 na odcinku od Krakowa do Katowic.

Wśród podanych wyżej fragmentów autostrad znajdują się odcinki państwowe, czyli administrowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz prywatne. GDDKiA pobiera opłaty na autostradzie A2 od Konina do Strykowa oraz A4 Wrocław — Gliwice.

Na autostradzie A1 od węzła Rusocin do węzła Nowa Wieś za pobieranie opłat odpowiada koncesjonariusz, czyli Gdańsk Transport Company S.A. W przypadku odcinka autostrady A2 od Konina do Świecka opłaty pobiera Autostrada Wielkopolska S.A. Jadąc od Krakowa do Katowic autostradą A4, należy zapłacić za przejazd koncesjonariuszowi — Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

A1 Rusocin — Nowa Wieś. Ile wynosi opłata?

Na tym odcinku autostrady A1 pojazdy o dwóch osiach, bez dwóch kół i nieciągnące przyczepy obowiązuje stawka w wysokości 16 groszy netto za jeden przejechany kilometr. Oznacza to, że w przypadku pokonania najdłuższego odcinka od Rusocina do Nowej Wsi, który ma 152,4 km, konieczne będzie zapłacenie 29,90 zł.

A2 Konin — Stryków. Ile wynosi opłata?

Fragment autostrady A2 rozpoczynający się w Koninie i prowadzący do Strykowa ma długość 103 km. Jest to odcinek zarządzany przez państwo, więc objęty płatnością na podstawie ustawy o autostradach płatnych. W tym przypadku za każdy pokonany kilometr należy zapłacić 10 gr. Zgodnie z przepisami kwota 10,3 zł za przejazd autostradą A2 od Konina do Strykowa jest zwolniona z płatności podatku VAT.

A2 Konin — Świecko. Ile wynosi opłata?

Ta autostrada to tak naprawdę dwie połączone w całość. Pierwsza część obejmuje odcinek od Świecka do Nowego Tomyśla o długości 103,1 km. Druga to fragment od Nowego Tomyśla do Konina, który ma długość 162 km. Za przejazd na tej odległości trzeba zapłacić 84 zł brutto (52 gr za 1 km), co czyni ją jedną z najdroższych autostrad w Europie. Jadąc od Świecka do Nowego Tomyśla, kierowca pojazdu osobowego o dwóch osiach zapłaci 18 zł brutto, czyli 17 gr za 1 km.

A4 Wrocław — Gliwice. Ile wynosi opłata?

Administrowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad odcinek od Wrocławia do Gliwic ma długość 162 km. Rozpoczyna się na węźle Bielany Wrocławskie i ciągnie aż do węzła Gliwice Sośnica. Za przejazd tym fragmentem autostrady A4 trzeba zapłacić 16,2 zł, czyli ustawowe 10 gr za 1 km.

A4 Kraków — Katowice. Ile wynosi opłata?

Na tym odcinku autostrady A4 znajdują się dwa punkty poboru opłat — w Brzęczkowicach oraz w Balicach. W każdym z nich kierowca pojazdu osobowego o dwóch osiach będzie musiał zapłacić 15 złotych, czyli w sumie 30 zł. Odległość między tymi węzłami wynosi jedynie 52 km. Oznacza to, że przejazd jednego kilometra płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami kosztuje ponad 57 groszy.

Czy opłaty za autostrady w Polsce będą zniesione?

Sejm na posiedzeniu pod koniec maja uchwalił nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z jej zapisami od 1 lipca 2023 roku kierowcy samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony nie będą musieli uiszczać opłaty za przejazd. Jednak nowe przepisy obowiązują jedynie na odcinkach państwowych autostrad, czyli A2 Konin — Stryków oraz A4 Wrocław — Sośnica. Pozostałe płatne autostrady są administrowane przez prywatnych koncesjonariuszy i nie będą na nich obowiązywały przepisy o zniesieniu opłat.

Zobacz także:

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dorosłego i dziecka? Kto może skorzystać z ulg?

Abonament RTV 2023. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Na czym polega nadpłata i kiedy najlepiej ją robić?

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty