Reklama
Reklama

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dorosłego i dziecka? Kto może skorzystać z ulg?

Paszport to niezwykle ważny dokument podczas podróżowania. Można go wyrobić już niemowlakowi, szczególnie jeśli chcemy wspólnie opuścić granice Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, jakie są procedury jego wyrobienia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sprawdź, ile kosztuje wyrobienie paszportu oraz kto ma prawo do skorzystania z ulg.

Szczególnie ważne jest sprawdzenie ważności paszportu przed wyjazdem wakacyjnym poza granice UE. Bez aktualnego dokumentu nasza wymarzona podróż może pozostać jedynie w sferze marzeń. Jednak możliwe jest również rozwiązanie, które uratuje sytuację — paszport tymczasowy.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej?

Każdy dorosły obywatel Polski, który chce wyjechać poza terytorium Unii Europejskiej, musi posiadać ważny paszport. By wyrobić taki dokument, konieczne jest osobiste stawienie się w punkcie paszportowym

Wniosku o paszport nie można złożyć online, gdyż urzędnik musi pobrać odciski palców wnioskodawcy. Przed złożeniem wniosku należy przygotować aktualne, kolorowe zdjęcie (zrobione maksymalnie 6 miesięcy wcześniej), dowód zapłaty oraz ważny paszport (lub dowód osobisty, jeśli nie mamy aktualnego paszportu).

Podstawowa stawka za wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej wynosi 140 złotych. Należy ją uiścić na rachunek bankowy punktu paszportowego, w którym mamy zamiar złożyć wniosek o paszport.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu tymczasowego?

W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego. Dzieje się tak przede wszystkim w nagłych sytuacjach takich jak choroba lub pogrzeb członka rodziny, działalność zawodowa czy konieczność powrotu do miejsca stałego pobytu. Dodatkowo paszport tymczasowy można wyrobić, gdy przebywamy poza granicami Polski i czekamy na odbiór paszportu biometrycznego bądź tymczasowo nie można pobrać od nas odcisków palców.

Na paszport tymczasowy czeka się o wiele krócej, niż na biometryczny, jednak jego ważność również jest ograniczona. Każdy dokument ma indywidualną datę ważności, która nie może być dłuższa niż 365 dni od daty wydania. W przypadku składania wniosku o paszport tymczasowy w Polsce opłata wynosi 30 złotych. Jeśli chcemy złożyć taki wniosek za granicą, koszt będzie ustalany przez konsulat w danym kraju.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka?

W przypadku dzieci należy wyróżnić dwie grupy wiekowe, od których zależy koszt wyrobienia paszportu:

 • do 12. roku życia,
 • od 12. roku życia do ukończenia 18. roku życia.

W pierwszym przypadku opłata za paszport wynosi 30 złotych, a w drugim — 70 złotych. Warto również pamiętać, że dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne wraz z rodzicem przy odbiorze dokumentu.

Jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny, to opłata za wyrobienie jego paszportu będzie niższa o 50%. W takiej sytuacji dziecko do ukończenia 12. roku zapłaci 15 złotych, natomiast od 12. roku życia do ukończenia 18. roku życia — 35 złotych.

Zwolnienia z opłat i zniżki przy wyrabianiu paszportu. Kto może skorzystać?

W przepisach została wyszczególniona grupa osób, którym przysługuje zniżka w wysokości 50% opłaty za wyrobienie paszportu. Wyróżnia ona:

 • emerytów,
 • kombatantów lub ofiar represji wojennych i okresu powojennego,
 • ochotników pełniących służbę w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego,
 • osób pobierających zasiłki stałe z pomocy społecznej,
 • osób z niepełnosprawnością,
 • osób, którym przyznano świadczenie ratownicze,
 • pobierającą specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna,
 • posiadających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych,
 • przebywających w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
 • rencistów,
 • rodziców lub małżonków rodzica w rodzinie wielodzietnej, rodziców zastępczych lub osób prowadzących rodzinny dom dziecka i posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
 • strażaków ratowników ochotniczej straży pożarnej, 
 • uczniów lub studentów (pomiędzy 18 a 26 rokiem życia),
 • utrzymywanych przez małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
 • weteranów poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa,
 • z ustalonym prawem do renty socjalnej,
 • żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.

Osoby, które należą do tej grupy, za wyrobienie paszportu biometrycznego zapłacą 70 złotych.

Dodatkowo dla uczniów lub studentów przed ukończeniem 25. roku życia, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, została ustalona zniżka w wysokości 75%. W tym przypadku za paszport biometryczny zapłacą 35 złotych.

Zobacz też:

Jak nie dać się oszukać przy wynajmie mieszkania. Uważaj na ukryte koszty!

​Od 23 września duże zmiany w obrocie gotówką. Tymi banknotami już nigdzie nie zapłacisz

Urlop okolicznościowy na śmierć babci i dziadka – kiedy i komu przysługuje?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty