Ile kosztuje pogrzeb w 2023 roku? Tyle zapłacisz za pochówek bliskiego
Organizacja pogrzebu to jedno z najbardziej wymagających wydarzeń. Rodzina musi zmierzyć się nie tylko z żalem po stracie bliskiej osoby, ale także z kwestiami organizacyjnymi i finansowymi. Ile trzeba zapłacić za pogrzeb w 2023 roku?
Całkowity koszt ostatniego pożegnania zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma lokalizacja, w której będzie pochowany zmarły (wielkość miejscowości), a także kwestie związane z doborem trumny, kwiatów, czy liczby gości zaproszonych na stypę. Łączna cena za pogrzeb może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Koszty będą zdecydowanie większe, jeśli ceremonia będzie wystawna, z wieloma gośćmi i wynajętym zespołem muzycznym, czy chórem, który uświetni ostatnie pożegnanie bliskiego. Niekiedy konieczny jest też transport, na przykład, gdy miejsce pochówku jest daleko od punktu, w którym odbywa się stypa. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Zacznijmy od kosztów, które nie ominą nikogo organizującego pogrzeb. Cena za odebranie, przewóz i przygotowanie ciała do pogrzebu będzie wynosić od 600 do 800 złotych. Dokładna stawka zależy od dystansu, jaki trzeba pokonać, żeby dowieźć ciało do zakładu pogrzebowego.
Podstawowe usługi obejmują też przejazd z trumną i wynajęcie księdza do poprowadzenia pogrzebu. Cena za całość to ok. 1000-1500 złotych. Jeśli zakład pogrzebowy proponuje najwyższą jakość usług, to stawka może zamknąć się nawet w ramach 2500 zł.
Przestrzeń na cmentarzu pod nagrobek trzeba wynająć na 20 lat. Jeśli będzie to grób murowany, dzierżawa może być znacznie dłuższa i trwać nawet 100 lat. Cena za całość może wynieść od 3 do 10 tys. złotych.
Cena za stypę jest indywidualną sprawą. Można wybrać lokal o średnim lub wysokim standardzie i będzie to miało przełożenie na proponowane stawki. Z reguły stawka za tzw. talerzyk, to od 50 do 70 złotych.
Trzeba też pamiętać, że pieniądze należy zostawić również w kościele. Chociaż nie ma oficjalnego cennika, koszt mszy zazwyczaj wynosi od 600 do 800 złotych. Natomiast opłata kancelaryjna to od 300 do 400 złotych. Jeśli ktoś chce zamówić dodatkowo oprawę muzyczną, to musi przygotować się na wydatek rzędu 400-500 złotych. W przypadku chóru należy liczyć się z większymi kosztami.
Część kosztów może pokryć wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy, który w obecnie wynosi 4 000 zł dla członków rodzin. Pozostałą kwotę należy wyłożyć z własnej kieszeni.
Zobacz też:
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie