Reklama
Reklama

Emerytura nie tylko dla seniorów. Właściciele tych psów mogą dostać ponad 500 zł

Emerytura dla psa jest wsparciem finansowym, na które może liczyć część właścicieli tych zwierząt. To nie żart, a obowiązujące przepisy, które weszły w życie w wyniku decyzji Sejmu minionej kadencji. Aby być beneficjentem tego świadczenia, trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Wysokość dodatku na czworonożnego pupila wynosi ponad 500 zł. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze w ramach emerytury dla psa?

Emerytura dla psa. Ci właściciele mogą dostać ponad 500 zł

Przepisy dotyczące wprowadzenia emerytury dla psa obowiązują od jakiegoś czasu. Mimo tego wiele osób nie wie o istnieniu tego rodzaju świadczenia. Pierwsza wypłata emerytury dla psa została zrealizowana już w 2022 roku. W tej chwili regulacje związane ze wsparciem dla zwierząt dotyczą nawet kilkuset czworonogów. Co więcej, nie tylko psom należy się wypłata tego benefitu, ponieważ uprawnione są do niego także inne zwierzęta.

Do wsparcia finansowego kwalifikują się zwierzęta, które pracowały w polskich służbach, takich jak:

  • Policja,
  • Straż Graniczna,
  • Wojsko,
  • Służba Ochrony Państwa,
  • Straż Pożarna.

Pieniądze są przekazywane właścicielom tych zwierząt z myślą o tym, by zapewnić godne warunki utrzymania byłym czworonożnym pracownikom służb. Zwierzę wsparcie otrzymać może w momencie, gdy przekroczy odpowiedni dla swojego gatunku wiek emerytalny. Przepisy wskazują, że w przypadku psów to 9 lat, a w przypadku koni ich wiek emerytalny określono na 15 lat.

Czytaj również: 500 plus nie tylko dla rodziców. Właściciele psów i kotów też mogą dostać pieniądze


Ile wynosi emerytura dla psa? Wielkość zwierzęcia ma znaczenie

Wysokość wsparcia finansowego dla właścicieli emerytowanych zwierząt różni się w zależności od wielkości zwierzęcia. Decydującym kryterium jest tutaj waga czworonoga.

Dla psów o masie do 20 kg to 7 zł dziennie lub 9 zł, jeśli podniesiona została jego norma wyżywienia. W okresie zimowym stawki rosną odpowiednio do 10 zł i 13 zł. Jednak w wypadku większych psów ryczałt już w okresie letnim wynieść może 10-13 zł dziennie, a w sezonie zimowym od 13 do 17 zł. Oznacza to, że opiekunowie dużych emerytowanych psów w okresie zimowym mogą liczyć na dodatek w wysokości 510 zł.

Jeszcze większe pieniądze należą się właścicielom emerytowanych koni. W przypadku tych zwierząt stawka dodatku wynosi od 23 do 28 zł dziennie. Oznacza to nawet 840 zł emerytury dla konia, który pracował w polskich służbach.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura