Reklama
Reklama

​Emerytura dla osób urodzonych między 1949 a 1968. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy

Przejście na emeryturę to ważna data z perspektywy każdego człowieka. Zamykamy za sobą rozdział pracy zawodowej (choć na do końca) i zamieniamy wypłatę na świadczenie wypłacane przez ZUS. Dowiedz się, o jakim dokumencie należy pamiętać, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, by być spokojnym o otrzymanie należących się nam środków.

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Przejść na wcześniejszą emeryturę mogą osoby, które spełniają określone w ustawie warunki. Tego rodzaju świadczenie dotyczy:

  • emerytów górniczych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.,
  • nauczycieli (bez względu na wiek),
  • osób pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • osób uprawnionych do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
  • osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
  • osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (zgodnie z ustawą),
  • pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki.

Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają także emeryci pobierający świadczenie częściowe lub pomostowe, a także świadczeniobiorcy, dla których została obliczona wcześniejsza emerytura według nowych zasad.

Sprawdź również: Emeryci zapomnieli, że mają tam oszczędności. To ponad 230 mld złotych

Składając wniosek o wcześniejszą emeryturę pamiętaj o tym dokumencie

Wniosek o wcześniejszą emeryturę można złożyć osobiście (a także przez pełnomocnika) w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwe jest także złożenie wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego, a także w formie dokumentu elektronicznego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Należy jednak pamiętać, że wniosek należy złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.

Sprawdź również: W tych miesiącach przejście na emeryturę jest złym pomysłem. Stracisz sporo pieniędzy

Oprócz wypełnionego wniosku o emeryturę należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kilka dodatkowych dokumentów. Przede wszystkim jest to informacja o okresach składkowych i nieskładkowych. Należy także dostarczyć dokumenty, które potwierdzają okresy takie, jak nauka w szkole wyższej, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, praca, prowadzenie działalności pozarolniczej, służba wojskowa czy urlop wychowawczy. Konieczne jest także dostarczenie dokumentów potwierdzających osiągane wynagrodzenie.

Sprawdź również: Prawie 300 zł trafi na konto emerytów. Wystarczy złożyć jeden wniosek

Najważniejszy dokument, który może zaważyć na otrzymaniu świadczenia, jakim jest wcześniejsza emerytura, dotyczy osób, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Muszą one, wraz z wnioskiem o emeryturę, dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające okresy wykonywania tej pracy. Niedopełnienie tego warunku formalnego sprawi, że organ rentowy o odmowie prawa do świadczenia.

Zobacz też:

Pracujesz zdalnie? Możesz dostać dodatkowy bonus pieniężny do wypłaty

​Prawie miesiąc w sanatorium za darmo. Sprawdź, czy możesz skorzystać i złóż wniosek

Tyle pieniędzy wydamy na święta 2024. Dla wielu osób to ogromny koszt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | senior