Reklama
Reklama

​Dostałeś zdjęcie z fotoradaru? Na skuteczność odwołania wpłynie to, co znajduje się w rogu

Wakacje bez wątpienia są czasem, gdy więcej podróżujemy samochodem. Jeździmy na urlopy, wyjeżdżamy na weekend za miasto czy wybieramy city break w innej miejscowości. Podczas takiego wypadu wystarczy chwila nieuwagi, by przekroczyć prędkość i dać się złapać fotoradarowi. Sprawdź, w których sytuacjach warto się od tej decyzji odwołać.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości w 2024 roku?

Nowy taryfikator mandatów wprowadził znacznie większe kary za wykroczenia popełniane na drodze. Dotyczy to również sytuacji, gdy kierowca przekracza prędkość. W zależności od prędkości, o jaką przekroczyliśmy obowiązujące ograniczenie, narażamy się na mandat karny w wysokości:

  • do 10 km/h — 50 zł i 1 punkt karny,
  • od 11 km/h do 15 km/h — 100 zł i 2 punkty karne,
  • od 16 km/h do 20 km/h — 200 zł i 3 punkty karne,
  • od 21 km/h do 25 km/h — 300 zł i 5 punktów karnych,
  • od 26 km/h do 30 km/h — 400 zł i 7 punktów karnych,
  • ponad 30 km/h — 800 zł i 9 punktów karnych,
  • ponad 40 km/h — 1000 zł i 11 punktów karnych,
  • ponad 50 km/h — 1500 zł i 13 punktów karnych,
  • ponad 60 km/h — 2000 zł i 14 punktów karnych,
  • ponad 70 km/h — 2500 zł i 15 punktów karnych.

Należy jednak pamiętać, że ponowne przekroczenie prędkości w ciągu dwóch lat od otrzymania mandatu karnego będzie skutkowało tzw. recydywą. W takim przypadku funkcjonariusz Policji będzie mógł nałożyć na kierowcę mandat w podwójnej wysokości (punkty karne się nie podwajają).

Sprawdź również: Nowe naklejki dla kierowców już od lipca. Za brak grozi wysoki mandat

W jakich przypadkach warto odwołać się od zdjęcia z fotoradaru?

Kierowcy mogą mieć zmierzoną prędkość w trzech sytuacjach — radar ręczny wykorzystywany przez policjantów wydziału ruchu drogowego, fotoradar ustawiony przy drodze bądź odcinkowy pomiar prędkości. W przypadku, gdy otrzymamy zdjęcie z fotoradaru, istnieje pewna szansa na złożenie skutecznego odwołania. Odpowiedzi szukajmy w prawym dolnym rogu zdjęcia, które otrzymaliśmy. Przy polskich drogach znajdują się starsze fotoradary klasyczne oraz nowsze fotoradary z pętlą magnetyczną takie jak Traffistar SR520.

Sprawdź również: Możesz dostać nawet 20 tys. złotych za kilogram. Kiedy najlepiej ich szukać?

Szansę na odwołanie mamy wtedy, gdy na zdjęciu oprócz naszego samochodu znajduje się jeszcze inny pojazd, a w prawym dolnym rogu w rubryce typ urządzenia znajduje się właśnie fotoradar klasyczny. W takiej sytuacji możemy przedstawić przed sądem wątpliwość, że pomiar nie dotyczył naszego auta. W przypadku fotoradarów z pętlą magnetyczną, które mogą kontrolować prędkość wielu pojazdów jednocześnie, jedynym wyjściem jest podanie w wątpliwość stanu technicznego urządzenia lub braku ważnych badań homologacyjnych. Jednak w takiej sytuacji o wiele trudniej będzie uzyskać korzystny wyrok.

Zobacz też:

​Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

​Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

​Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze