Reklama
Reklama

Dofinansowanie kursu prawa jazdy. Możesz dostać ponad 5 tys. złotych

Cena kursu na prawo jazdy jest bardzo wysoka, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zdobycie tej przydatnej umiejętności. Na szczęście niektórzy mogą ubiegać się o dofinansowanie. Kto może liczyć na pomoc i w jakiej wysokości?

Prawo jazdy to dokument potwierdzający uprawnienia jego posiadacza do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych. Niestety, cena kursu na prawo jazdy jest wysoka i zależy między innymi od szkoły czy miasta. W wielu wypadkach kwota, jaką trzeba uiścić za kurs, przekracza możliwości finansowe danej osoby czy rodziny. Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania. Kto może się o nie ubiegać? Wyjaśniamy.

Dofinansowanie prawa jazdy dla bezrobotnych

Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, mogą ubiegać się o dofinansowanie prawa jazdy, jeśli tylko uzasadnią, dlaczego kurs może ułatwić im znalezienie pracy. Urząd może dofinansować nawet 100% poniesionych kosztów, choć wiele zależy od konkretnego miejsca. Warto sprawdzić szczegóły w urzędzie, w którym jest się zarejestrowanym. Jest to zawsze doskonały sposób, by podnieść swoje kwalifikacje, nauczyć się czegoś nowego i w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę z korzyścią dla siebie oraz innych. 

Czytaj też: Polacy mają najwięcej samochodów w całej Unii Europejskiej. Jednak w większości są to złomy 

Dofinansowanie prawa jazdy — kto jeszcze może je otrzymać?

Nie tylko osoby bezrobotne mogą się ubiegać o dofinansowanie. Mogą to zrobić również osoby niepełnosprawne, dzięki programowi "Aktywny samorząd". Chodzi tu o wszystkie osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także z dysfunkcją narządu ruchu czy narządu słuchu w stopniu wymagającym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Istotne, by ubiegający się o dofinansowanie byli w wieku aktywności zawodowej. Maksymalnie mogą otrzymać przeszło 5 tysięcy złotych.

Kto prowadzi działalność gospodarczą, również może wystąpić z wnioskiem o podobną dopłatę. Dzięki pomocy na przykład Krajowego Funduszu Szkoleniowego, pracodawca może nawet sfinansować kurs pracownikowi, jeśli tylko uzna, iż opłaca się to jego firmie i wpłynie korzystnie na jej funkcjonowanie. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości firmy. Mikroprzedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 100%, natomiast pozostali pracodawcy 80%. Stosowne wnioski należy skierować do Urzędu Pracy. 

Zobacz też:

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

​Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zniżki | pieniądze