Dodatkowe pieniądze na wakacje. Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowanie wczasów?
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim planowanie urlopów. Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście kwestia finansowa wyjazdu. Na szczęście dla wielu pracujących Polaków jest dostępne wsparcie. Dowiedz się, kto może skorzystać z wczasów pod gruszą w 2024 roku i jak złożyć wniosek o dofinansowanie.
Kluczowy w kontekście otrzymania środków na wypoczynek jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To właśnie z niego pochodzą pieniądze, które otrzymuje pracownik. Do jego powołania zgodnie z przepisami ustawy zobowiązany jest każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (zgodnie ze stanem na 1 stycznia danego roku). Z ZFŚS mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, a także byli pracownicy, którzy są emerytami lub rencistami. To właśnie w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych muszą znaleźć się warunki, które musi spełnić pracownik, aby otrzymać środki na wczasy pod gruszą.
Sprawdź również: Szykują się zmiany w emeryturach. Kto dostanie prawie dwukrotną podwyżkę świadczenia?
Pracownik, który chce skorzystać z wczasów pod gruszą, musi złożyć pracodawcy zarówno wniosek urlopowy, jak i oświadczenie o swojej sytuacji rodzinnej i majątkowej (najczęściej PIT za poprzedni rok) oraz wniosek o wypłatę środków. Złożenie oświadczenia o sytuacji rodzinnej i majątkowej jest konieczne ze względu na fakt, że przyznanie wczasów pod gruszą jest uzależnione od sytuacji materialnej wnioskodawcy. Na tej podstawie pracodawca zdecyduje, czy przyznać środki, a także w jakiej wysokości.
Kwota świadczenia w ramach wczasów pod gruszą nie jest ustalona ustawowo, a co za tym idzie, nie każdy pracownik otrzyma identyczne środki. Wpływ na jego wysokość, oprócz sytuacji finansowej pracownika, może mieć także staż pracy, posiadane kwalifikacje czy rodzaj pracy. Jednak zakładając, że wysokość świadczenia urlopowego jest równa wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, wysokość świadczenia urlopowego w 2023 roku dla pracownika, który był zatrudniony na pełen etat w normalnych warunkach pracy, wynosiła 1662,97 zł, w przypadku zatrudnienia w szczególnie uciążliwych warunkach wyniosło 2 217,29 zł.
Zobacz też:
Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki
Tyle zapłacimy w tym roku za żywą choinkę. Jeden gatunek będzie najdroższy
Chcesz kupić grzejnik elektryczny? Ten zużywa najmniej prądu