Czeka cię coroczny przegląd samochodu? Tyle zapłacisz
Badanie techniczne pojazdów ma na celu przede wszystkim określenie, jakie elementy auta zostały zużyte i czy będzie konieczna ich wymiana lub naprawa w najbliższym czasie. Ponadto diagności mają rewidować czy dany pojazd nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu.
Konieczność przeprowadzania rocznych badań technicznych pojazdów została ustanowiona w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej zapisami, zarówno samochody nowe, jak i używane, muszą przechodzić badania techniczne w stacjach kontroli pojazdów. Różnią się jedynie ich interwały.
W przypadku samochodów nowych pierwsze badanie należy odbyć przed upływem trzech lat od rejestracji, a kolejne przed upływem dwóch lat od pierwszego. Następne należy przeprowadzać już co roku tak jak w przypadku aut używanych.
Opłata za badanie techniczne jest jednakowa w całym kraju. Została ustanowiona na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury i wynosi 98 złotych. W tej cenie zawiera się już podatek VAT. Jednak kierowca, który pojedzie do stacji kontroli pojazdów, wyda 99 złotych. Dlaczego? Gdyż dodatkowa złotówka liczona jest za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Diagnosta podczas badania technicznego ma obowiązek sprawdzić takie elementy samochodu jak:
- oświetlenie,
- układ kierowniczy,
- hamulce,
- zawieszenie.
Ponadto powinien sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się gaśnica i trójkąt bezpieczeństwa, czy działają pasy bezpieczeństwa oraz ile spalin emituje auto. W niektórych przypadkach pracownik stacji kontroli pojazdów sprawdzi także stan nadwozia oraz ogumienia.
Od 1 listopada 2022 roku wszystkie pojazdy wyprodukowane po 1 kwietnia 2018 roku muszą mieć sprawdzany system eCall.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadaczy samochodów z instalacją gazową. Muszą oni stawiać się na stacji kontroli pojazdów co roku, bez względu na wiek pojazdu (nawet jeśli jest nowy i ma fabryczną instalację). Ponadto koszt badania wzrasta do 162 zł. W tym przypadku 98 złotych wyniesie opłata regularna, złotówkę dopłacimy za wpis do CEPiK, a 63 złote za specjalistyczne badanie instalacji gazowej.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd