Reklama
Reklama

​Ci seniorzy mogą liczyć na bezpłatne leki. Są jednak warunki

Polscy seniorzy, którzy spełnią określone warunki, mogą liczyć na darmowe leki. Ustawa weszła w życie już w zeszłym roku, ale najważniejszym elementem tego programu jest obwieszczenie ministra właściwego do spraw zdrowia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać bezpłatne leki dla seniorów.

Bezpłatne leki dla seniorów — warunki

Żeby otrzymać darmowe leki, seniorzy muszą spełnić trzy warunki. Pierwszym z nich jest oczywiście kryterium wiekowe, czyli ukończenie 65. roku życia. Druga kwestia to rozpoznanie schorzenia, które musi być zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. Ostatnie kryterium, które najczęściej wpływa na możliwości uzyskania bezpłatnych leków dla seniorów, to konieczność znajdowania się medykamentów w odpowiednim wykazie.

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Musi to być wykaz "D1" lub "D2" refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który znajduje się w załączniku do obwieszczenia ministra właściwego do spraw zdrowia. Aktualną listę bezpłatnych leków dla seniorów można znaleźć na stronie gov.pl, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

Sprawdź również: Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniorów?

Warto pamiętać, że receptę na bezpłatne leki dla seniorów, może wystawić nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie prawo ma także pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej z uprawnieniem do wystawiania recept oraz umową z NFZ. Co więcej, po spełnieniu dodatkowych warunków, receptę na bezpłatne leki dla seniorów może wystawić również lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) bądź lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym. Takiego uprawnienia nie ma z kolei farmaceuta.

Zobacz też:

​ZUS przeliczy emerytury i renty. Nawet 500 zł więcej bez żadnego wniosku

Wystarczy skończyć 56 lub 61 lat, by dostać to świadczenie. Średnia wypłata to ponad 4000 zł

​Te 5 rzeczy musisz zrobić, jeśli wygrasz na loterii. W innym przypadku stracisz pieniądze i szczęście

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | ulgi dla seniorów | seniorzy