Chcesz zmniejszyć rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent? Jest na to prosty sposób
Z roku na rok prąd coraz bardziej drożeje, a co za tym idzie, rachunki przychodzą jeszcze większe niż zwykle. Uważasz, że robisz już wszystko, żeby zmniejszyć koszty, a efekty nadal nie są zadowalające? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pozwolą obniżyć rachunki nawet o kilkadziesiąt procent.
Ceny za energię nieustannie rosną i nie mamy na to wpływu. Możemy mieć jednak wpływ na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie, na koszty. Wprowadzenie nowych, określonych nawyków może pomóc nam dużo zaoszczędzić. Zmiany są naprawdę niewielkie, a stosowanie ich znacząco zmniejszy wysokość otrzymywanych rachunków za prąd.
Nie da się ukryć, że największą ilość prądu w domu pochłaniają urządzenia elektryczne. Pod naszym dachem pojawia się ich coraz więcej, a wyeliminowanie tych sprzętów z życia mogłoby być dla niektórych wręcz niemożliwe. Rezygnowanie z nich nie jest nawet konieczne.
Wystarczy, że zaczniemy zwracać uwagę na klasę energetyczną kupowanych urządzeń. Duża oszczędność i zmniejszenie rachunków nastąpi również, gdy zdecydujemy się na zmianę starego sprzętu, na nowy i energooszczędny. Jednorazowo może być to duży wydatek, jednak różnicę odczujemy już przy następnej fakturze.
Pamiętajmy także, że stale podłączone urządzenia do prądu czy nawet same ładowarki od telefonów, laptopów, także pobierają energię. Warto więc pamiętać, żeby po każdym użyciu sprzętu, który nie wymaga stałego dostępu prądu, odłączać go. Wyrób ten nawyk, a koszty znacząco się obniżą.
Czytaj także: Możesz zarabiać podczas zakupów w sieci. Nie wierzysz? Sprawdź, jak to zrobić
Pamiętasz o gaszeniu świateł, gdy nie przebywasz w jakimś pomieszczeniu? To już połowa sukcesu, natomiast istotne jest także to, z jakiego oświetlenia korzystasz. Dużo zaoszczędzisz, zmieniając standardowe żarówki na żarówki LED. Odznaczają się one dłuższą żywotnością, a do tego pobierają mniej energii.
Modyfikacja oświetlenia w całym domu da wyraźne efekty. Różnicy w jakości zupełnie nie odczujesz, dopiero zobaczysz ją, gdy przyjdą rachunki za prąd w następnym miesiącu. Dodatkowo będziesz wydawać mniej pieniędzy na zmianę żarówek.
Nieodpowiednie używanie pralki także może rujnować nasze oszczędzanie. Tym najczęściej popełnianym błędem jest nastawianie prania, gdy bęben pralki nie jest pełen. Co za tym idzie, pranie robimy o wiele częściej, a czyszczone jest zaledwie kilka rzeczy, co mija się z celem.
Ekonomiczniejszą opcją jest czekanie, aż zbierze nam się duża ilość odzieży do prania. Wówczas urządzenie będzie włączane znacznie rzadziej. W efekcie pobierze mniej prądu, a faktury do zapłacenia zmniejszą się.
Zobacz też:
Możesz płacić mniej za wywóz śmieci. Wystarczy, że spełnisz ten warunek
Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę
Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki