Reklama
Reklama

​Chcesz dostawać 3000 zł emerytury? Tyle musisz zarabiać. Kwota zwala z nóg

Kwota emerytury, jaką wypłaci nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zależy od kilku czynników. Należą do nich m.in. długość płacenia składek, oczekiwana dalsza długość trwania życia, a przede wszystkim zarobki, jakie uzyskujemy. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, by otrzymać emeryturę w wysokości 3000 zł brutto.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?

W kontekście zarobków, a przede wszystkim minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4242 zł brutto, 3000 zł emerytury nie wydaje się dużą kwotą. Jednak jest to świadczenie poniżej średniej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2023 roku, która wynosi 3311,61 zł brutto. Z kolei emeryci, którzy otrzymują co miesiąc 3000 zł brutto, mogą pochwalić się prawie dwukrotnie wyższym świadczeniem, niż minimalna emerytura, która od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł.

Sprawdź również: Szykują się zmiany w emeryturach. Kto dostanie prawie dwukrotną podwyżkę świadczenia?

Chcesz mieć 3000 zł emerytury? Tyle musisz zarabiać

Kwestia potencjalnej emerytury jest niezwykle złożona i praktycznie w każdym przypadku powinna być rozpatrywana indywidualnie. Największy wpływ na wysokość świadczenia będzie miała oczywiście wysokość comiesięcznej wypłaty, a także liczba przepracowanych lat. Jednak jak wyliczyli specjaliści, by uzyskać świadczenie na poziomie 3000 zł brutto miesięcznie, należy przez cały okres pracy zarabiać kwotę w okolicach 6300 zł brutto.

O tym, jak kluczowa w kontekście wysokości emerytury, jest liczba przepracowanych lat, najlepiej świadczy sytuacja najbogatszego emeryta w Polsce. Senior z Zabrza otrzymuje co miesiąc świadczenie w wysokości 43 412 zł brutto. Jednak, by otrzymać takie pieniądze, musiał przepracować prawie 62 lata i 6 miesięcy.

Zobacz też:

​Od 1 marca wchodzi w życie duża zmiana. Wielu Polaków nie będzie musiało czekać w kolejkach do lekarza

​Myślisz o pracy w tym zawodzie? Nie masz co liczyć na duże zarobki, dużo mniej niż średnia krajowa

​Nawet o kilkaset złotych wyższa emerytura. Sprawdź, czy możesz złożyć ten dokument do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | ZUS | seniorzy