Reklama
Reklama

Ceny paliw. Co wpływa na koszt zakupu paliwa na stacjach benzynowych?

Podjeżdżając na stację paliw i wlewając pełen bak paliwa, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Skąd biorą się ceny benzyny czy oleju napędowego? Jaką ich część stanowią podatki? Dowiedz się, co dokładnie wpływa na koszt zakupu paliwa na stacjach benzynowych.

Hurtowe ceny paliw

Największą składową ceny paliw na stacjach benzynowych jest oczywiście koszt jego zakupu w rafinerii. Wpływ na ostateczną wartość ma oczywiście kilka czynników zmiennych takich jak koszt ropy naftowej na rynkach światowych czy kursy walut. Warto jednak pamiętać, że ponad 54% ceny oleju napędowego to koszt jego zakupu w hurcie. W przypadku benzyny 95-ki tak wartość jest jedynie trochę mniejsza, gdyż wynosi niecałe 54%.

Podatki — akcyza i VAT

Jednym ze stałych składników ceny paliwa są podatki oraz opłaty. W tym pierwszym przypadku wyróżniamy akcyzę i VAT. Akcyza to około 15% ceny oleju napędowego, którą widzimy na dystrybutorze. W przypadku benzyny 95-oktanowej jest to trochę wyższy procent, gdyż stanowi 17,5% ceny paliwa na stacji benzynowej.

Drugim składnikiem podatkowym jest VAT (ang. Value Added Tax), czyli podatek od wartości dodanej. Co do zasady stawka VAT na paliwa wynosi 23%, jeśli nie jest obniżona przez ulgi rządowe. Taka stawka podatku VAT stanowi niecałe 19% ceny detalicznej paliwa na stacji benzynowej. Dotyczy to zarówno popularnej dziewięćdziesiątki piątki, jak i oleju napędowego.

Opłata emisyjna oraz paliwowa

Stosunkowo niewielkimi składnikami w cenie litra paliwa są opłaty: emisyjna oraz paliwowa. Tę pierwszą można zakwalifikować jako stałą, gdyż jej wysokość została ustalona w art. 321f Ustawy Prawo ochrony środowiska i wynosi 8 groszy za litr. Podana kwota dotyczy benzyn silnikowych oraz olejów napędowych.

Wysokość opłaty paliwowej zależy od rodzaju paliwa. W przypadku oleju napędowego jest to niespełna 5% ceny paliwa na stacji benzynowej. Kupując benzynę 95-oktanową, około 2,5% widocznej na dystrybutorze ceny za litr zostanie przeznaczone na opłatę paliwową.

Marża detaliczna stacji benzynowej

Zysk uzyskiwany ze sprzedaży paliwa przez stację benzynową nie jest czynnikiem najbardziej wpływającym na jego cenę. Cena benzyny dziewięćdziesiątki piątki, którą kupujemy na stacji, zawiera jedynie niewiele ponad 6% marży detalicznej. Tankując olej napędowy, jest to niecałe 6% ceny paliwa.

Zobacz też:

Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Intercity rozdaje darmowe bilety. Nie każdy może skorzystać

400 zł zwrotu podatku dla emerytów? Takie warunki trzeba spełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze