Urządzasz łazienkę dla seniora? Tego nie może w niej zabraknąć
Projektowanie łazienki dla seniora wymaga od nas przewidywania różnych sytuacji, aby móc w pełni zadbać o bezpieczeństwo i komfort starszej osoby. W dodatku często potrzebuje ona więcej przestrzeni, ze względu na wózek inwalidzki, chodzik lub opiekuna, który pomaga przy codziennej higienie. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę dla seniora.
Planując łazienkę dla seniora, musimy zadbać o to, by była ona przestronna. Dodatkowo musimy przemyśleć ułożenie różnego rodzaju elementów tak, by ułatwiało to korzystanie z nich seniorowi. Nie bez znaczenia jest nawet kolor pomieszczenia. Sprawdź, jak zaprojektować łazienkę dla seniora.
Przede wszystkim w łazience, która ma być przeznaczona dla seniora, powinniśmy zlikwidować progi lub zastosować listy podprogowe z małym spadkiem, zarówno te w drzwiach do łazienki, jak i w wejściu pod prysznic. Ułatwi to przechodzenie osobie starszej, poruszającej za pomocą chodzika lub wózka.
Zadbajmy również o to, aby drzwi do łazienki miały szerokość co najmniej 90 cm. Pamiętajmy także, aby skrzydło drzwi otwierało się tak, by nie utrudniało wjazdu wózka inwalidzkiego do łazienki, jak i także wyjazdu z niej. To samo dotyczy drzwi prysznicowych.
Nieodzownym elementem łazienki dla seniora są poręcze i uchwyty. Zanim jednak je zamontujemy, upewnijmy się, że średnica rurek wynosi 2-3,5 cm. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że poręcze muszą wytrzymać obciążenie punktowe 1kN, czyli około 100 kg na przednim końcu barierki.
Nie bez znaczenia jest także to, gdzie zamontujemy uchwyty. Należy umieścić je w strategicznych miejscach, czyli obok toalety i umywalki, a także nad wanną i pod prysznicem. Warto wysokość umieszczenia ich, dostosować do potrzeb osoby, która będzie z nich korzystała, przeprowadzając test na żywo.
Czytaj również: Kupujesz kabinę prysznicową? Ekspert radzi, na co powinieneś zwrócić uwagę
O bezpieczeństwo seniora w łazience pozwolą również zadbać antypoślizgowe powierzchnie. Najważniejsza w tym przypadku jest podłoga, ale powinniśmy również wykończyć nimi ściany, szczególnie pod prysznicem.
W tym celu należy sięgnąć po płytki z właściwościami antypoślizgowymi, które oznaczane są literą R i numerem. W łazienkach dla osób o specjalnych potrzeba stosuje się zazwyczaj płytki R11, R12 i R13.
Oprócz tych podstaw warto zadbać o kilka innych elementów, które pozwolą seniorowi bezpiecznie oraz komfortowo korzystać z łazienki. Oto rzeczy, o których powinniśmy pamiętać:
- Umieszczenie toalety na odpowiedniej wysokości - toaleta w łazience dla seniora powinna być umieszczona na takiej wysokości, aby ułatwiała siadanie oraz wstawanie. Możemy zainstalować podwyższoną miskę ustępową albo zastosować nakładkę podwyższającą.
- Umywalka dostosowana do potrzeb- umywalkę należy zamontować na odpowiedniej wysokości, a także umieścić ją tak, by posiadała wystarczająco miejsca pod spodem, by senior mógł podjechać do niej na wózku inwalidzkim. Najlepiej zamontować ją 80-85 cm nad podłogą (górna krawędź). Zaleca się także, by głębokość wolnej przestrzeni pod umywalką wynosiła około 30 cm.
- Kabina prysznicowa - powinna ona mieć wymiary co najmniej 90 × 90 cm, jednak zaleca się, aby była jeszcze większa np. 120 × 120 cm. Dzięki temu umożliwimy seniorowi swobodny ruch, a także pozostawimy przestrzeń na ewentualne wsparcie opiekuna. Zadbajmy także o to, by ściany kabiny prysznicowej były stałe i solidne, dzięki czemu nie będą się przesuwać ani wyginać podczas podpierania się. Dodatkowo przydatnym elementem będzie siedzisko w prysznicu, które zwiększy wygodę i bezpieczeństwo.
Dużą rolę dla komfortu seniora odgrywa także kolorystyka łazienki. Powinna ona sprzyjać relaksowi, a także poczuciu bezpieczeństwa. Warto postawić na stonowane barwy, takie jak biele, beże czy pastele, które optycznie powiększą przestrzeń i stworzą przyjemne wrażenie.
Możemy również zastosować kontrastowe połączenia, aby wizualnie wyznaczyć granicę między np. prysznicem a umywalką. W przypadku, gdy wszystkie powierzchnie będą w jednym kolorze, to dla osoby słabowidzącej będą zlewały się w całość. Unikajmy również ciemnych, jaskrawych kolorów, które mogą przytłaczać i zmniejszać komfort użytkowania, a także natłoku wyrazistych wzorów.
Zobacz też:
Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę
Już nie szary. To będzie najmodniejszy kolor wnętrz w 2025 roku