Butelkowa zieleń jest już niemodna. Teraz w salonach rządzi ten kolor
W ostatnich latach we wnętrzach królowała butelkowa zieleń. Teraz jednak do mody powraca kolor z bardzo długą historią, który cieszył się ogromną popularnością już setki lat temu. Mowa o kolorze śliwkowym. Podpowiadamy, jak go stosować, aby pomieszczenie prezentowało się elegancko, ale i subtelnie oraz wyjaśniamy, z czym łączyć tę głęboką i wyrafinowaną barwę.
Kolor śliwkowy to po prostu głęboki odcień fioletu, którego barwa kojarzy się ze skórką dojrzałej śliwki. Łączy on w sobie ciepło czerwieni oraz elegancję fioletu. Jest to kolor kojarzący się z szykiem i luksusem. Jednak, aby prezentował się on korzystnie, trzeba odpowiednio go zaaranżować. Podpowiadamy, z czym łączyć kolor śliwkowy.
Kolor śliwkowy wcale nie jest nowością, jeśli chodzi o dekorację wnętrz. Co więcej, jego szczyt popularności przypadał na XIX wiek, kiedy to właśnie te bogate i nasycone barwy stanowiły symbol luksusu oraz klasy.
Podczas epoki wiktoriańskiej kolor śliwkowy był bardzo częstym elementem aranżacji jadalni, sypialni oraz salonów. Chętnie łączono go z ciemnym drewnem oraz złotymi dodatkami. Aktualnie barwa to ponownie wraca do łask, zwłaszcza podczas aranżowania wnętrz łączących klasykę z nowoczesnością.
Czytaj również: Szare kanapy są już passe. Teraz w salonach królują meble w tym kolorze
Kolor śliwkowy najczęściej łączony jest z prestiżem, luksusem oraz duchowością. W kulturze zachodniej barwa ta kojarzy się najczęściej z magią i królewskością. Równocześnie kolor śliwkowy bywa symbolem kreatywności, a także inspiracji.
Natomiast, jeśli chodzi o psychologiczne aspekty, to ten odcień ma działać na nasze zmysły kojąco, ale i wzbudzać emocje. Wprowadza on do wnętrz poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Dla niektórych jednak jego intensywność może być przytłaczająca, zwłaszcza gdy kolor ten wykorzystywany jest w zbyt dużej ilości lub stosuje się go w małych i słabo oświetlonych pomieszczeniach.
Kolor śliwkowy potrafi nadać wnętrzom przytulności połączonej z elegancją. Jednak, aby sprawdził się on w naszych pomieszczeniach, musimy wiedzieć, jak prawidłowo go stosować, aby nie stał się przytłaczający.
Wobec tego chcąc go wprowadzić do naszego mieszkania, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Oto kilka wskazówek dotyczących poszczególnych elementów o barwie śliwkowej:
- Ściany - chcąc pomalować ściany na odcień śliwkowy, musimy zachować umiar, aby nasze pomieszczenie nie stało się ciemne i przytłaczające. Najlepiej będzie wybrać jedną, dominującą ścianę i na niej użyć tego koloru. Dzięki temu stworzymy również centralny punkt wnętrza. Jeśli chodzi o pozostałe ściany, to barwa ta dobrze komponuje się z kolorem szarym, bielą lub beżem.
- Dodatki - jeżeli boimy się dużych zmian, to możemy kolor śliwkowy przemycić do naszych wnętrz za pomocą małych elementów. Warto zdecydować się na poduszki, dywany, zasłony lub inne dodatki o tej barwie. Nie zdominują one wnętrz, a dodadzą im stylu.
- Meble - chcąc wprowadzić nieco świeżości do salonu, możemy zakupić sofę lub fotel w kolorze śliwkowym. Warto skomponować je z neutralnymi i jasnymi kolorami, w których towarzystwie barwa śliwki prezentuje się naprawdę dobrze. Oprócz tego zadbajmy o połączenie tego koloru z naturalnymi materiałami, np. kamieniem, drewnem lub marmurem.
- Oświetlenie - nie bez znaczenia jest także to, jakie oświetlenie mamy w danym pomieszczeniu, ponieważ kolor śliwkowy najlepiej wygląda w odpowiednio oświetlonych wnętrzach. W tym przypadku sprawdzi się naturalne światło lub sztuczne światło o lekko ciepłej barwie.
Oprócz wspomnianych neutralnych i jasnych kolorów, a także naturalnych materiałów, barwa śliwkowa świetnie współgra z metalicznymi akcentami. Szczególnie dobrze prezentuje się ze złotem lub miedzią.
Te materiały podkreślają elegancję i luksus koloru śliwkowego. Wiele osób łączy również tę barwę z odcieniami różu oraz fioletu, dzięki czemu uzyskują harmonię kolorystyczną i nadają swoim pomieszczeniom niepowtarzalnego i subtelnego uroku.
Zobacz też:
Urządzasz łazienkę dla seniora? Tego nie może w niej zabraknąć
Na ten kolor nigdy nie maluj ścian. Męczy oczy i przygnębia
Wnętrza w tym kolorze poprawiają nastrój. Do tego są wyjątkowo modne