Reklama
Reklama

Pamiętaj o tym, wybierając oświetlenie na poddasze. Tak zyskasz jasną i funkcjonalną przestrzeń

Oświetlenie poddasza często bywa niemałym wyzwaniem. Skosy oraz inne utrudnienia techniczne mogą przysporzyć sporo problemów. Warto więc poznać najważniejsze kwestie dotyczące robienia oświetlenia na poddaszu, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz czego unikać. Podpowiadamy kluczowe aspekty, o których dobrze pamiętać.  

Poddasze również może być funkcjonalne, o czym przekonuje się coraz więcej osób, zagospodarowując tę przestrzeń. Można to zrobić na wiele sposobów, tworząc tam wyjątkowe miejsce do odpoczynku, relaksu czy codziennego funkcjonowania. O ile wiele kwestii dotyczących aranżacji poddasza nie sprawia problemów, o tyle oświetlenie może przysporzyć o zawrót głowy. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?  

O czym pamiętać planując oświetlenie poddasza?  

Oświetlenie to kluczowy element aranżacji przestrzeni. Nie inaczej jest w przypadku poddasza, na którym wykonanie oświetlenia może być sporym wyzwaniem. Warto więc wiedzieć, jak do tego podejść i na co koniecznie należy zwrócić uwagę. Od czego dobrze zacząć planowanie?  

Należy wyjść od ustalenia, jaką funkcję będzie pełnić przestrzeń na poddaszu. Czy będzie to biuro, sypialnia, a może salon? Określenie funkcji danego pomieszczenia już na wstępnie pozwoli ustalić, jakie oświetlenie będzie potrzebne.  

Następnie określ wielkość pomieszczenia oraz jego wysokość. Pozwoli to ustalić, ile punktów oświetleniowych będzie potrzebnych oraz jaki rodzaj lamp wybrać. Czy będą one wiszące, czy może stojące? 

Kluczowym aspektem planowania oświetlenia poddasza jest uwzględnienie architektury przestrzeni, a także zrobienie przeglądu instalacji elektrycznej. Warto sięgnąć po pomoc fachowców, którzy doradzą najlepsze rozwiązania. Dopiero gdy będzie wiadomo, jakie oświetlenie jest możliwe do wykonania w twojej przestrzeni na poddaszu, można przejść to estetyki i aranżacji. 

Zobacz również: Mając brązowe meble w salonie, postaw na takie dodatki. Stworzą doskonały duet z brązem

Jakie oświetlenie na poddaszu?  

Opcji oświetlenia poddasza jest naprawdę sporo. Przede wszystkim należy kierować się takimi aspektami, jak możliwości techniczne, przeznaczenie aranżowanego pomieszczenia na poddaszu, a także własne preferencje. Jaki typ oświetlenia warto wziąć pod uwagę? 

  • Lampy sufitowe — jeśli architektura na to pozwoli, mogą stanowić główne oświetlenie pomieszczenia. Można zamontować je między innymi na stropie. Postawienie na oryginalne i ciekawe oświetlenie nada całemu pomieszczeniu wyjątkowego klimatu.  
  • Lampy ścienne sprawdzą się do małych przestrzeni i mogą być dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Warto postawić na takie modele lamp, które będą posiadać regulacje kierunku padania światła.  
  • Lampy podłogowe — jeśli nie na suficie to na podłodze. Dostępne są nowoczesne lampy z elastycznymi ramionami, które można dowolnie ustawiać według własnych potrzeb. To niezwykle ważne, aby zachować funkcjonalność pomieszczenia.  

Warto podejść do oświetlenia poddasza z głową, aby było ono jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Lampy na poddaszu powinny być subtelne i najlepiej w ciepłym kolorze światła. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia należy zadbać również o odpowiednio skoncentrowane źródło światła.  

Zobacz też:

Zawsze wygląda idealnie i przetrwa każdy upał. Jak wybrać sztuczną trawę na balkon?

Tak mieszkają Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko. Każdy z ich domów opływa luksusem

Mała łazienka też może być stylowa. Wystarczy postawić na te rozwiązania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | wykończenie wnętrz | oświetlenie