Reklama
Reklama

Planujesz malowanie mieszkania? Trzymaj się tych zasad, by nie dodawać sobie pracy

Co kilka lat ściany wymagają malowania i lepiej nie odwlekać tego zbyt długo, bo wtedy cały proces stanie się znacznie bardziej pracochłonny. Mimo starych jak pędzle sporów o najlepszą technikę nakładania farby istnieje kilka żelaznych zasad, o których wspominają wszyscy specjaliści. Tak samo jest z listą błędów, których bezwzględnie należy unikać. Jak uniknąć zgrubień i zacieków? Co zrobić, żeby na suficie po wyschnięciu nie odznaczały się wyraźne pasy?

Malowanie ścian. Od czego zacząć?

Jeżeli chcemy ułatwić sobie pracę i nie obawiać się, że za kilka dni nic nie odpadnie, to przygotowania do malowania trzeba zacząć od inspekcji ścian. Nawet farba z najwyższej półki na niewiele się przyda, jeśli położymy ją na niestabilnym podłożu. 

Do sprawdzenia stanu powłok, które chcemy pomalować, wystarczy taśma malarska. Ta za chwilę będzie nam potrzebna w znacznie większych ilościach. Oczywiście bardzo często żaden test nie będzie potrzebny, a decyzja o malowaniu wynika właśnie z powodu słabej kondycji wierzchniej warstwy.

Sprawdzamy metodą odrywania plastra – przyklejamy kawałek taśmy do ściany i szybkim ruchem zrywamy. Widoczne zabrudzenia od farby (a w gorszym wypadku także tynku) to znak, że przed malowaniem musimy oczyścić ścianę i usunąć osłabione warstwy. 

Sprawdź: Jak często malować mieszkanie? Malarz radzi, na co zwrócić uwagę

Jeśli zajdzie taka konieczność (a jak dobrze wiemy, zwykle zachodzi) to konieczne będzie też gruntowanie. W przypadku większych, głębszych uszkodzeń, które zwykle prędzej czy później przytrafią się w każdym domu, przed gruntowaniem trzeba jeszcze zaszpachlować ubytki.

Najlepiej położyć grunt na całej ścianie, ale w przypadku małych ubytków (albo zamalowywania drobnych uszkodzeń farbą pozostałą po niedawnym malowaniu) wystarczy działanie miejscowe. Pozostaje jeszcze umyć oczyszczone ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Błędy przy malowaniu ścian. Jak uniknąć smug i nierówności?

Na równe, idealnie gładkie ściany składają się dwa czynniki – technika malowania i wykorzystane narzędzia. Do równania można jeszcze dołączyć warunki atmosferyczne, przede wszystkim temperaturę, która powinna oscylować w granicach 18-23 stopni Celsjusza. Nie będziemy tu polecać wymyślnych narzędzi ułatwiających malowanie – wystarczy kilka pędzli, mniejszy i większy wałek oraz kuweta. Jedyny element, bez którego teoretycznie można się obejść, ale pod ręką zdecydowanie ułatwi nam pracę to teleskop umożliwiający łatwe dosięganie wałkiem sufitu.

Ważniejsze od ilości narzędzi jest ich jakość i czystość. Najłatwiejsza droga do włosków, grudek i mazajów to brudny wałek czy stary pędzel, który gubi włosie. W

Kiedy zgromadzimy potrzebne narzędzia, możemy przystąpić do właściwego malowania. Ilu specjalistów, tyle różnych technik nanoszenia farby, jednak w tym artykule skupiamy się przede wszystkim na błędach. Wszystkie metody łączy jedna podstawowa zasada – pociągnięcia wałkiem powinny być jak najdłuższe. Żeby uniknąć zgrubień na powierzchni trzeba też dobrze odsączyć nadmiar farby z wałka, dlatego koniecznością jest korzystanie z kuwety malarskiej.

Błędy przy malowaniu ścian. Kiedy robić przerwy?

Jeżeli chcemy przerwać malowanie, to rozplanujmy pracę tak, żeby nie robić tego w połowie ściany, tylko dopiero po jej całkowitym pomalowaniu. W innym razie nierównomiernie schnąca powierzchnia farby kładzionej w odstępach będzie się wyraźnie odznaczać. To samo dotyczy także malowania sufitu.

Po malowaniu każdego kolejnego fragmentu (całej ściany) warto dokonać szybkiej inspekcji i sprawdzić, czy nigdzie nie trzeba dokonać lekkich poprawek. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsza szansa, że dany punkt będzie odróżniał się po wyschnięciu. 

Błędy podczas malowania. Kiedy i jak malować sufit?

Malowanie sufitu zaczynamy od krawędzi przy styku ze ścianą. Nanosimy farbę pędzlem, a potem rozprowadzamy pierwszy pas mniejszym wałkiem. Płaską powierzchnię sufitu dalej od ścian malujemy długimi pociągnięciami wałka zamocowanego na teleskopie. 

Czytaj także: Mieszkanie po malowaniu śmierdzi farbą? W ten sposób szybko usuniesz nieprzyjemny zapach

Sufit najlepiej malować dwiema warstwami – wtedy najłatwiej uniknąć odznaczania się pasów po kolejnych pociągnięciach wałkiem. Pierwszą nanosimy, poruszając się od okna w głąb pokoju. Drugą nakładamy prostopadle do pierwszej. 

Czy to w przypadku ścian, czy sufitu drugą warstwę nanosimy dopiero po pełnym wyschnięciu. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć podany czas orientacyjny, jednak zawsze trzeba uwzględnić indywidualne warunki panujące w danym pomieszczeniu i po prostu kontrolować schnięcie (sprawdzać w jak najmniej widocznym miejscu, czy farba po dotknięciu nie zostaje na palcu).

Zobacz też:

Tak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Elegancja i luksus

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

Zapomnij o uciążliwym słońcu na balkonie. Tak zapewnisz sobie przyjemny cień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ściany | wykończenie wnętrz