Reklama
Reklama

Jak często malować mieszkanie? Malarz radzi, na co zwrócić uwagę

Wśród noworocznych postanowień często pojawia się remont mieszkania lub jego choćby częściowe odświeżenie. Warto więc w nowym roku chwycić za pędzel i przeprowadzić gruntowne malowanie. Jak często je wykonywać? Specjalista zdradza, na co zwrócić szczególną uwagę.

Malowanie ścian to jeden z najpopularniejszych sposobów odświeżenia mieszkania i nadania mu nowego charakteru. Czasem nawet zmiana odcienia może całkowicie odmienić wnętrze i uczynić je przyjemniejszym. Jak często powinniśmy odświeżać ściany i dlaczego?

Malowanie ścian w domu. Jak często powinniśmy to robić?

Nowy kolor ścian niekoniecznie będzie pasował do już istniejącego wystroju, ale często wystarczy, by salon czy sypialnia zaczęły prezentować się jak świeżo po gruntownym remoncie. Można również zdecydować się na odświeżenie już istniejącego koloru, dzięki czemu wnętrze wygląda jak nowe. Specjalista radzi, by ściany wewnątrz domów czy mieszkań malować średnio co 5-7 lat. Jeśli dostrzeżemy jakieś pęknięcia czy zarysowania, nie ma innego wyboru — powinniśmy podjąć działanie.

Wiele zależy jednak od rodzaju pomieszczenia — najbardziej narażone na zniszczenia są łazienki czy kuchnie. Najlepiej odmalowywać je co 2-4 lata. Podobnie na zabrudzenia narażone są korytarze. Na odświeżenie najdłużej może czekać salon czy sypialnia. Pamiętajmy też, by częściej odmalowywać sufity w mieszkaniach, w których pali się papierosy.

Czytaj też: Po latach zapomnienia wracają do łask. Kiedyś kojarzyły się z salonem babci, dziś królują w wielu domach 

Malowanie elewacji. Kiedy się za to zabrać?

Co jakiś czas trzeba poprawiać nie tylko wygląd pomieszczeń, ale również elewacji. Budynek, który nie wygląda estetycznie z zewnątrz, nie zachęca do odwiedzin. Jeśli to budowla starej daty, brak systematycznych remontów może wręcz być niebezpieczny. Najczęściej elewację odnawia się co 5-12 lat. Wszystko zależy jednak od stanu powierzchni, a także warunków atmosferycznych, na jakie jest narażony. Warto więc wybierać produkty dobrej jakości, które choćby w minimalnym stopniu będą zabezpieczać budynek przed oddziaływaniem pogody i zapewnią trwalszy efekt.

Jeśli zamierzamy samodzielnie przystąpić do pracy, powinniśmy najpierw zakupić odpowiednią odzież ochronną i sprzęt, a następnie uważnie wybrać właściwe farby. Zwróćmy uwagę na ich skład - ten najlepszy zapewni lepszą ochronę i trwalszy efekt. 

Zobacz też:

Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią

Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę

Już nie szary. To będzie najmodniejszy kolor wnętrz w 2025 roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ściany | kuchnia | salon | aranżacja wnętrz