Reklama
Reklama

Jak malować ściany? Poradnik krok po kroku

Żeby pomalować ściany, nie zawsze trzeba wzywać specjalistę. Znając zasady, można zrobić to samemu. Wystarczy poznać podstawowe reguły, które umożliwią odświeżenie ściany lub pomalowanie zupełnie nowej krok po kroku.

Zanim przejdzie się do malowania ścian, należy przygotować przestrzeń. Dzięki temu będzie można uniknąć niepożądanej sytuacji, kiedy farba pokryje nie tylko miejsca, w których miała się znaleźć, ale również, na przykład framugi drzwi, okien lub – co gorsza – sprzęt RTV/AGD albo meble. 

Żeby zabezpieczyć wspomniane powierzchnie i przedmioty, można posłużyć się folią i taśmą malarską. Z ich wykorzystaniem można zakryć zarówno duże meble takie jak chociażby kanapę wypoczynkową, czy fotele, a także elementy o mniejszej powierzchni, na przykład framugi. Warto też zabezpieczyć mniejsze śrubki, włączniki lub guziki, smarując je wazeliną (można ją potem bez problemu usunąć, przecierając powierzchnię wilgotną szmatką). Po zabezpieczeniu wspomnianych elementów można przejść do malowania. Jak to zrobić krok po kroku?

Krok pierwszy: przygotowanie powierzchni ściany do malowania

Pierwszym etapem związanym już bezpośrednio z malowaniem, jest przystosowanie powierzchni ściany do działania. Można zacząć od zdrapania złuszczonej farby. Jeśli ściana nie jest w złym stanie technicznym, wystarczy do tego użyć szpachelki. W innym przypadku można stosować szlifierkę.

Po tym, jak pozostałości po starej farbie zostaną usunięte, nierówną powierzchnię można wygładzić. Często zdarza się, że płaszczyzna po zeskrobaniu zbędnego materiału jest nierówna w stosunku do innych obszarów ściany. Dlatego należy ją wyrównać za pomocą szlifierki, usuwając tym samym wszelkie grzbiety i krawędzie. Jeśli pojawią się ubytki, można je uzupełnić za pomocą uszczelniaczy lub wypełniaczy/ środków naprawczych do ścian.

Kolejnym etapem kroku pierwszego jest oczyszczenie ściany. Intensywność usuwania brudu należy dostosować do jej stanu technicznego. Z reguły wystarczy do tego zmiotka lub odkurzacz. Brud niewidoczny dla oka usuwa się też mieszanką wody i płynu do mycia naczyń, naniesionych na miękką gąbkę. W przypadku tłuszczu na ścianach, na przykład w kuchniach, można stosować mydło malarskie (zgodnie z załączoną do konkretnego produktu instrukcją).

Krok drugi: gruntowanie ściany przed malowaniem

Kiedy powierzchnia ściany zostanie pozbawiona nierówności i wyczyszczona, należy poczekać, aż wyschnie. Potem można przejść do zagruntowania malowanej powierzchni. Za sprawą wykonania tej czynności, pomalowana ściana będzie wolna od smug, czy przebarwień. Dobierając środek do gruntowania, trzeba wziąć pod uwagę stan techniczny ścian, a także rozdaj farby, która będzie do nich używana.

Krok trzeci: malowanie ścian

Po dwóch pierwszych krokach można przejść do trzeciego etapu – właściwego malowania ścian. Trzeba do tego przygotować odpowiednie narzędzia. Zazwyczaj używa się pędzle lub wałki o różnym rozmiarze i kształcie, co umożliwia dokładne pomalowanie ściany w każdym miejscu. Potrzebna będzie też kuweta i patyk do mieszania farby.

Najpierw należy zamalować trudno dostępne miejsca takie jak, na przykład krawędzie, czy załamania. Kolejny etap to ściana. Żeby dokładnie ją pokryć farbą, malujący powinien kłaść pionowe pasy w kształcie litery "W". To dobry sposób na to, żeby nie pojawiły się nieestetycznie wyglądające smugi. Następnie należy odczekać, aż farba wyschnie, a potem cieszyć się efektami.

Zobacz też:

Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor

Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią

Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ściany