Reklama
Reklama

​Znasz właściwą odpowiedź? To znak, że masz wysokie IQ

Poszukiwanie rozwiązań zagadek matematycznych będzie nie tylko perfekcyjnym treningiem dla naszego mózgu, ale również może być świetną zabawą. Skojarzenia, szukanie wzorów oraz rywalizacja na rozwiązania z innymi internautami to coś, co lubi każdy. Spróbuj sam rozwiązać tę zagadkę i sprawdź, czy uda ci się podać poprawny wynik. Lub dwa.

Odrzucić pierwsze skojarzenie...

Zwykle w zagadkach matematycznych pierwszy rzut oka na działanie może powodować co najmniej ból głowy i nieprzyjemny ucisk w żołądku. No bo jak 11 + 11 = 4? Przecież każdy wie, że poprawny wynik to 22. A 12 + 12 = 9? Nawet dzieci w podstawówce wiedzą, że suma powinna wyjść 24. Więc jak zabrać się za rozwiązanie tego równania?

Otóż trzeba myśleć nieszablonowo i trochę "odrzucić" zasady matematyki. W tym przypadku można to zrobić w następujący sposób. Otóż jeśli między dwoma jedynkami w pierwszym rzędzie dodamy znaki dodawania oraz umieścimy je w nawiasach, a następnie znak dodawania zamienimy na mnożenie, otrzymamy takie oto działanie (1 + 1) * (1 + 1).

Sprawdź również: Uzupełnij równanie, aby miało sens. Mało kto robi to dobrze

W takim przypadku otrzymujemy wyrażenie (a+b) * (a+b). Co więcej, rozwiązując równanie 1 + 1 = 2, 2 * 2 = 4, okazuje się, że jest to odpowiedź, która zgadza się z pierwszym równaniem. Idąc dalej i rozwiązując takie równanie dla liczby 2, mamy sumę 1 + 2 = 3, a następnie iloraz 3 * 3 = 9. I znów jest to działanie odpowiadające drugiemu równaniu. W takim razie w trzecim równaniu powinniśmy mieć działanie (1 + 3) * (1 + 3) = 4 * 4 = 16. I to powinien być prawidłowy wynik.

... czy nie odrzucić?

Jednak jest jeszcze druga możliwość, która nie zakłada "odrzucania" zasad matematyki. W tym przypadku rozwiązanie jest wręcz banalne. Otóż "zapominamy" o dwóch pierwszych równaniach, traktując je jako błędne. Przechodzimy od razu do trzeciej linijki, gdzie dodajemy 13 + 13 i otrzymujemy wynik 26. Które rozwiązanie jest dobre? Wydaje się, że... oba. Jak to możliwe? Wszystko zależy od naszego podejścia. Jeśli zdecydujemy się zrobić wszystko zgodnie z matematyczną "sztuką", otrzymamy wynik 26. Jednak, gdy zechcemy bardziej pokombinować i pogłówkować, wyjdzie nam 16. I to prawdopodobnie również jest dobry rezultat.

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka