Reklama
Reklama

Zastawiałeś się, dlaczego pasta do zębów jest w paski? To wcale nie kwestia estetyki

Pasta do zębów to produkt używany przez nas każdego dnia. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego niektóre z nich posiadają charakterystyczne paski? Rozwiązanie jest prostsze, niż nam się wydaje i wpływa nie tylko na wygląd pasty, ale i jej funkcjonalność. Sprawdź, dlaczego pasta do zębów ma paski i w jaki sposób one powstają.

Paski w pastach do zębów nie tylko mają służyć do poprawienia estetyki produktu, ale i wpływają na jego działanie. Jednak jak wygląda tubka w środku i w jaki sposób powstają kolorowe wzorki? Wyjaśniła to jedna z użytkowniczek TikToka, przeprowadzając prosty eksperyment. Sprawdź, jak tworzą się paski w paście do zębów.

Dlaczego pasty do zębów mają paski?

Jedna z użytkowniczek TikToka  dr hab. inż. prof. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych w Gdańsku, znana również pod nickiem "Profesorka Kasia" wyjaśniła w prosty oraz obrazowy sposób, dlaczego pasty do zębów mają paski o różnych kolorach, które równocześnie wychodzą z tubki i nie łączą się ze sobą. Okazuje się bowiem, że cały sekret tkwi w składnikach pasty, które muszą być dobrane tak, aby się ze sobą nie mieszały.

Chcąc dobrze to wytłumaczyć, Profesorka Kasia przeprowadziła eksperyment, do którego użyła keczupu oraz majonezu. Połączyła je ze sobą w woreczku strunowym, a następnie wyciskając je, zaprezentowała, że pomimo tego, iż składniki były przedtem razem w worku, to każda ta substancja wychodzi osobno i oddziela się od siebie.

Wynika to z tego, że różnią się one lepkością oraz gęstością. Tak samo jest ze składnikami pasty, a kluczem do sukcesu jest po prostu dobranie ich tak, by każdy z nich wychodził w tym samym czasie. W praktyce oznacza to, że są one niemalże wymieszane w tubce i dopiero podczas wyciskania na szczoteczkę układają się w dobrze znane nam wzorki.

Dlaczego stworzono pastę w paski?

Tego typu pasta do zębów po raz pierwszy została stworzona przez Leonarda Marraffino w 1955 roku, który swój patent postanowił sprzedać firmie Unilever. Jednak w tym przypadku działało to nieco inaczej, ponieważ w tubce umieszczona była rurka, która prowadziła czerwony kolor, ale substancje również nie były umieszczane w oddzielnych przegrodach.

W 1990 roku pastę w paski opracował koncern Colgate-Palmolive. Tu także tubka miała oddzielne kanały. Wynikało to z tego, ze początkowo paski w paście do zębów miały być tylko chwytem marketingowym, a kolory miały pokazywać, że dana barwa np. zwalcza próchnicę, a druga pomaga odświeżyć oddech. Później dodano także kolejny pasek, który miał symbolizować wsparcie dziąseł.

Początkowo celem była tylko reklama oraz ciekawy wygląd pasty, jednak wkrótce odkryto bardziej praktyczne właściwości. Okazało się, że takie rozwiązanie sprawia, że w paście można umieścić większą ilość czynnych składników, których nie dałoby się umieścić razem z uwagi na możliwość reakcji chemicznej pomiędzy nimi.

Czytaj również: Wiesz, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Większość osób udziela błędnej odpowiedzi

Co jest zawarte w składzie pasty do zębów?

Oczywiście skład różnych past do zębów może odbiegać od siebie w zależności od tego, kto je produkuje oraz jakie są konkretne właściwości past. Niektóre z nich mają wykazywać działanie wybielające lub pomagające przy nadwrażliwości zębów, jednak najczęściej, pasty zawierają składniki takie jak:

  • Gliceryna czy sorbitol, które zapobiegają wysychaniu pasty.
  • Delikatne środki ścierające, takie jak np. węglan magnezu.
  • Substancje smakowe.
  • Fluor wzmacniający szkliwo i zabezpieczający przed próchnicą.
  • Detergenty sprawiające, że pasta się pieni.



Zobacz też:

Najtrudniejsza zagadka w internecie? Mało kto podaje prawidłowy wynik

Zadanie z podręcznika do matematyki z lat 70. Uda ci się je rozwiązać?

​Takie zadania rozwiązywali polscy uczniowie 100 lat temu. Podasz dobry wynik?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka