Reklama
Reklama

​Zagadka matematyczna z piątkami. Wiesz, jaki jest poprawny wynik?

Połączenie przyjemnego z pożytecznym to coś, co wiele osób niezwykle lubi. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w dzisiejszym szybkim świecie mamy mało czasu, by spokojnie usiąść i pomyśleć, a co dopiero zrobić coś dla siebie. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem są zagadki matematyczne. Dzięki którym zapewnimy sobie rozrywkę, a dodatkowo poćwiczymy nasz umysł.

W działaniu same piątki, ale odpowiedź to nie pięć

Nie od dziś wiadomo, że kolejność działań jest kluczem do rozwiązania każdego równania matematycznego, a tych opiera się również większość zagadek. Jeśli będziemy pamiętać, od którego rozpocząć, to połowa sukcesu za nami. Co ciekawe, bez znajomości kolejności działań nawet kalkulator może nam się nie przydać w niektórych przypadkach i mimo wpisania odpowiednich liczb nie uzyskamy poprawnego wyniku. Spójrz na poniższe działanie i spróbuj je rozwiązać!

Sprawdź również: Ten problem matematyczny obiegł cały internet. Mało kto potrafił go rozwiązać. Dasz radę?

Przypominajka: kolejność działań jest następująca — najpierw nawiasy, następnie potęgowanie, później mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. W tym przypadku zaczynamy więc od działania w nawiasie, czyli ułamka, a konkretniej od obliczenia jego licznika. W tym przypadku jest to działanie:

5 + 5 * 5 / 5 - 5

Zaczynamy od mnożenia 5 * 5 = 25, następnie 25 / 5 = 5. Otrzymujemy działanie 5 + 5 - 5 = 5. W tym momencie w nawiasie pozostaje nam ułamek o liczniki i mianowniku 5, co oznacza dzielenie 5 przez 5, czyli 1. W tym momencie pora na ostatnie działanie, czyli potęgowanie. Podniesienie liczby do danej potęgi oznacza pomnożenie ją przez siebie określoną liczbę razy. 1 podniesione do potęgi 5 to działanie 1 * 1 * 1 * 1 * 1. Wynik tego działania to oczywiście 1.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka