Reklama
Reklama

​Ten problem matematyczny obiegł cały internet. Mało kto potrafił go rozwiązać. Dasz radę?

Jakiś czas temu po internecie zaczęło krążyć działanie matematyczne, które z pozoru wydawało się dość proste. Jednak wiele osób nie potrafiło go rozwiązać i podawało złe wyniki. Dasz radę poprawnie je rozwiązać, wykorzystując swoją wiedzę matematyczną? Wytęż umysł i sprawdź swoje siły w naszej zagadce matematycznej.

Najważniejsza jest kolejność działań, czyli wiedza z czwartej klasy szkoły podstawowej

Kolejność działań matematycznych to klucz do rozwiązania nie tylko tego działania, ale każdej zagadki matematycznej. Taką wiedzę mają dzieci w czwartej klasie szkoły podstawowej, więc nie powinno być problemu z rozwiązaniem. Jednak dla małej powtórki z lekcji matematyki: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie potęgowanie, a w dalszej kolejności mnożenie lub dzielenie oraz dodawanie lub odejmowanie. W przypadku tych dwóch ostatnich działań stosujemy metodę "od lewej do prawej".

Sprawdź również: Działanie z podstawówki, którego prawie nikt nie rozwiązuje poprawnie. Zobacz, czy ci się uda

Zgodnie z zasadami matematycznymi, rozwiązanie tego równania zaczynamy od działania w nawiasie, czyli 7 - 5. Oczywiście wynikiem jest liczba 2. W takiej sytuacji działanie wygląda następująco:

60 / 5 (2) = ?

Dla wielu osób ten zapis może być frapujący, gdyż między liczbą pięć a nawiasem nie znajduje się żaden symbol matematyczny. Jednak jeśli wiemy, że brak takiego znaku oznacza konieczność wykonania mnożenia, całe działanie zaczyna się rozjaśniać, bo możemy je zapisać:

60 / 5 * 2 = ?

W takim przypadku wystarczy skorzystać z metody "od lewej do prawej", czyli zacząć od podzielenia 60 przez 5, co daje wynik 12. Następnie mnożymy 12 razy 2 i otrzymujemy wynik 24. Oznacza to, że 60 / 5 (7 - 2) = 24.

Zobacz też:

​Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

​Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

​Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka