Reklama
Reklama

​Działanie z podstawówki, którego prawie nikt nie rozwiązuje poprawnie. Zobacz, czy ci się uda

Zagadki matematyczne to świetny sposób na ćwiczenie logicznego myślenia, a także... pamięci. Przecież większość z nas uczyła się podstawowych zasad dodawania czy mnożenia kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Próby wygrzebania ich z zakątków pamięci to świetny trening. Sprawdź, czy tobie uda się rozwiązać to działanie, które tylko z pozoru wydaje się proste.

Zanim przejdziesz do przeczytania rozwiązania, przepisz równanie na kartkę, włącz stoper lub ustaw timer i spróbuj rozwiązać to zadanie we własnym zakresie. Liczenie nie powinno ci zająć więcej niż 15-20 sekund.

Sprawdź również: Tylko 1 na 1000 osób potrafi rozwiązać to zadanie. Sprawdź, czy tobie się uda

6 / 2 (1 + 2) = ?. Pamiętaj o kolejności działań!

Mała powtórka z lekcji matematyki w... czwartej klasie szkoły podstawowej. To właśnie wtedy dzieci w wieku 9-10 lat uczą się dzielenia, mnożenia i potęgowania, a także działań w nawiasach, bo dodawanie i odejmowanie już znają. Znajomość kolejności działań będzie kluczowa w rozwiązaniu tej zagadki matematycznej. Działania wykonujemy w kolejności:

  1. nawiasy,
  2. potęgowanie,
  3. dzielenie lub mnożenie,
  4. dodawanie lub odejmowanie.

W przypadku działań równorzędnych, takich jak dzielenie lub mnożenie, czy dodawanie lub odejmowanie, stosujemy zasadę "od lewej do prawej". Znając te podstawy, możemy przystąpić do rozwiązania działania.

6 / 2 (1 + 2) = ?

Stosując powyższe zasady kolejności wykonywania działań, w pierwszej kolejności obliczamy wartość wyrażenia zawartego w nawiasie. 1 + 2 to jedno z najprostszych działań matematycznych, a jego wynik to oczywiście 3. W takim razie wyrażenie wygląda następująco:

6 / 2 (3) = ?

Oczywiście musimy wiedzieć, że brak symbolu matematycznego przed nawiasem oznacza, że musimy wykonać mnożenie, więc najlepiej zapisać to działanie w prostszy sposób:

6 / 2 * 3 = ?

Tego rodzaju działania dzieci w czwartej klasie podstawówki wykonują na rozgrzewkę przed lekcją. W tym przypadku korzystamy z zasady "od lewej do prawej", a więc 6 podzielone przez 2 daje wynik 3, natomiast 3 razy 3 daje wynik 9. I to jest jedyna poprawna odpowiedź w tym zadaniu.

Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka