Reklama
Reklama

​Zagadka dla geniuszy. Wydaje się prosta, lecz mało kto zna odpowiedź

Wbrew pozorom nie trzeba być Albertem Einsteinem, żeby rozwiązać większość łamigłówek matematycznych. Wystarczy garść skupienia, szczypta wiedzy i odrobina logicznego myślenia, by odgadnąć prawidłowy wynik. Sprawdź, czy uda ci się podać właściwą odpowiedź w tej na pozór prostej zagadce, w której jednak dużo osób popełnia błąd.

W grę wchodzą dwie odpowiedzi. Poprawną od błędnej odróżnia szczegół

Zagadka matematyczna się na kole i cyfrze 5 w środku. Wokół niej w ośmiu polach znajduje się siedem liczb oraz jeden znak zapytania. Patrząc od lewej strony, będzie to: 2, 3, 4, ?, 10, 15, 20 oraz 5. Żeby odgadnąć, co kryje się pod znakiem zapytania, należy znaleźć pewien wzór, a drogi są dwie. W obu przypadkach należy wykonać działania matematyczne, w jednej sytuacji jest to dzielenie, a w drugiej mnożenie. Właśnie od tego zależy, jaki wynik otrzymamy.

Osoby, które wybierały dzielenie, najczęściej zaczynały od dzielenia 10 przez 5 i otrzymywały wynik 2, czyli cyfrę znajdującą się po przekątnej. Następnie dzieliły 15 przez 5, co dawało 3 oraz 20 przez 5 = 4. Biorąc pod uwagę taki tok rozumowania, w ostatnim kroku należy podzielić 5 przez 5 i otrzymać wynik 1.

Sprawdź również: Znasz właściwą odpowiedź? To znak, że masz wysokie IQ

Kierując się drugim sposobem rozumowania, czyli wykorzystując mnożenie, zaczynamy od cyfry 4 i mnożymy ją przez 5. W tym przypadku otrzymujemy wynik 20, co jest zgodne z liczbą znajdującą się po przekątnej tego koła. Następnie mnożymy 3 razy 5, co daje 15 i 2 razy 5 równa się 10. W obu przypadkach wyniki zgadzają się z liczbami po przekątnej. Ostatnim działaniem jest w tym przypadku 5 razy 5, co równa się 25. I taka liczba znalazłaby się pod znakiem zapytania.

1 czy 25? Która odpowiedź jest prawidłowa?

Jak zwykle w większości takich internetowych zagadek nie ma podanej jednej prawidłowej odpowiedzi. Oprócz logicznego myślenia należy również zwracać uwagę na szczegóły. W tym przypadku takim elementem jest... kreska. Jeśli jeszcze raz spojrzymy na rysunek, możemy zauważyć, że pod cyfrą 2 oraz znakiem zapytania są one mocniejsze. Wiele osób wskazuje na to, że właśnie tam przebiega linia podziału. W takim wypadku u góry znajdowałyby ilorazy, a na dole dzielne. Z kolei środkowa liczba to dzielnik. Idąc tym tokiem rozumowania, dobrą odpowiedzią będzie 1.

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka