Wystarczy jedna formułka z podstawówki, by rozwiązać to działanie. Dasz radę?
Najczęściej błędy podczas obliczania działań matematycznych, zarówno tych skomplikowanych, jak i tych prostszych, to potknięcia w działaniach. Czasem jednak okazuje się, że choć same obliczenia wykonaliśmy dobrze, nie wyszedł nam dobry wynik. Sprawdź, czy ta zagadka matematyczna ze znajomością kolejności wykonywania działań cię nie pokona.
Tak naprawdę pierwszych elementów tej zasady uczą się dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej. To właśnie wtedy dowiadujemy się, jak rozwiązać zadania, w których mamy np. dwa różne działania obok siebie. Później, gdy dochodzi mnożenie czy pierwiastkowanie, zasada się rozrasta. Ostatecznie kolejność wykonywania działań matematycznych wygląda następująco:
- nawiasy,
- pierwiastkowanie lub potęgowanie,
- dzielenie lub mnożenie (od lewej do prawej strony),
- dodawanie lub odejmowanie (od lewej do prawej strony).
Te cztery punkty to drogowskaz, który pozwoli nam sprawnie rozwiązywać złożone działania matematyczne.
Sprawdź również: Ta zagadka jest dla prawdziwych matematycznych orłów. Niewiele osób podaje poprawny wynik
Mając za sobą szybką powtórkę ze szkoły podstawowej, możemy przejść do obliczeń. Zaczynamy oczywiście od nawiasu po lewej stronie. W nim jest dodawanie 8 + 2 = 10, a wynik podnosimy do potęgi 2, co daje nam 100. Drugi nawias jest trochę bardziej skomplikowany. Zaczynamy od tego wewnętrznego. Najpierw podnosimy 2 do potęgi 3 i otrzymujemy 8, a następnie odejmujemy 8 - 6 = 2. W nawiasie w tym momencie pozostało nam takie wyrażenie: 4 + 3 × 2. Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od mnożenia 3 × 2 = 6, a następnie dodajemy 4 + 6 = 10. Po opuszczeniu nawiasów nasze działanie wygląda tak: 5 × 100 + 6 × 10. Najpierw mnożenie:
- 5 × 100 = 500
- 6 × 10 = 60
Na końcu dodajemy 500 + 60 = 560. I to jest prawidłowe rozwiązanie tej zagadki matematycznej ze znajomością kolejności wykonywania działań.
Zobacz też:
Proste na pierwszy rzut oka, ale czy na pewno? Wiele osób się myli
Masz 15 sekund, by znaleźć różnicę. Z pozoru banalne, ale udaje się nielicznym
Potrafisz podać poprawny wynik? To oznacza, że masz wysokie IQ