Reklama
Reklama

​Wydaje się proste, ale wielu osobom umyka jeden szczegół. Podasz prawidłową odpowiedź?

Możliwe, że nie każdy jest tego świadom, ale podchwytliwość działania nie zawsze wynika tylko i wyłącznie z niego samego. Otóż czasem to my sprawiamy, że z pozoru proste sprawy się komplikują. Czy tak jest w tym przypadku? Być może. Sprawdź, jak rozwiązać to podchwytliwe zadanie matematyczne krok po kroku.

Podchwytliwe zadanie matematyczne — wskazówki

Wśród wskazówek do tego typu zadań nie może zabraknąć prawdopodobnie najbardziej uniwersalnej rady. Otóż chodzi o staranną analizę każdego kroku i nieprzeskakiwanie etapów, nawet jeśli wydają się błahe. Po drugie warto sobie przypomnieć... kolejność wykonywania działań. Dzięki temu nie będziemy błądzić i szybciej obliczymy prawidłowy wynik. Chodzi o wykonywanie obliczeń w nawiasach w pierwszej kolejności, następnie pierwiastkowanie i potęgowanie, dzielenie lub mnożenie oraz dodawanie lub odejmowanie. W dwóch ostatnich etapach, jeśli obliczeń jest więcej w jednym działaniu, wykonujemy je zawsze od lewej do prawej.

Sprawdź również: 

Jak rozwiązać to podchwytliwe zadanie matematyczne?

Kolejność wykonywania działań wręcz wskazuje nam, co mamy po kolei robić. Wystarczy o niej pamiętać. W przypadku tego podchwytliwego zadania matematycznego jest to działanie 4 + 1, czyli 5. Po pierwszym "ruchu" mamy więc działanie 10 - 6 / 3 + 2 × 5. Zgodnie z definicją następne w kolejce jest dzielenie i mnożenie:

  • 6 / 3 = 2
  • 2 × 5 = 10

Ostatecznie po rozwiązaniu tych dwóch działań nasze wyrażenie zredukowało się do następującego poziomu: 10 - 2 + 10. To już jest matematyka na poziomie szkoły podstawowe. 10 - 2 = 8, a następnie 8 + 10 = 18. I to jest prawidłowa odpowiedź do tego podchwytliwego zadania matematycznego.

Zobacz też:

​Ta zagadka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalna. Większość internautów podaje zły wynik

​Zagadka dla matematycznych orłów. Jeśli nie uważałeś w szkole, nie masz szans

​Chodziłeś na wagary na matematyce? Nie dasz rady rozwiązać tej zagadki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka