Reklama
Reklama

​W tym działaniu łatwo popełnić błąd. Musisz zachować pełne skupienie

Długie działania matematyczne, nawet jeśli nie wymagają znajomości skomplikowanych wzorów, mogą być podchwytliwe. Wszystko przez to, że oprócz kolejności wykonywania działań, trzeba pamiętać o zachowaniu maksymalnej koncentracji. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać tę zagadkę matematyczną, która wymaga pełnego skupienia.

Pamiętaj o kolejności wykonywania działań!

To jedna z fundamentalnych zasad matematycznych, która jest kluczowa zarówno w przypadku skomplikowanych działań, jak i tych z pozoru łatwych. Jeśli będziemy rozwiązywali równania zgodnie z nią, to mamy już połowę sukcesu. Kolejność wykonywania działań w matematyce stanowi, że zaczynamy od nawiasów, następnie przechodzimy do pierwiastkowania i potęgowania, w dalszej kolejności rozwiązujemy dzielenie i mnożenie (od lewej do prawej strony), a na końcu wykonujemy dodawanie i odejmowanie (również od lewej do prawej strony). Po tym przypomnieniu możemy przejść do rozwiązania naszej zagadki matematycznej.

Sprawdź również: Proste na pierwszy rzut oka, ale czy na pewno? Wiele osób się myli

Jak rozwiązać tę zagadkę matematyczną, która wymaga pełnego skupienia?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od nawiasów. W tej zagadce są trzy, więc w pierwszej kolejności rozwiążemy pierwszy od lewej. W nawiasie zaczynamy od potęgowania (2 do potęgi 3 równa się 8) i pierwiastkowania (pierwiastek z 49 to 7). Teraz nasze wyrażenie w pierwszym nawiasie wygląda następująco: 5 + 3 × 8 - 7. Mnożymy 3 × 8 = 24, a następnie dodajemy 5 + 24 = 29 i odejmujemy 29 - 7 = 22. Pierwszy nawias rozwiązany, możemy przejść do kolejnych.

Sprawdź również: Potrafisz podać poprawny wynik? To oznacza, że masz wysokie IQ

W drugim nawiasie zaczynamy od podniesienia 4 do potęgi 2, co daje nam 16. Następnie dzielimy 6 przez 2 i otrzymujemy 3, a na koniec dodajemy 3 + 16 = 19. W trzecim nawiasie zaczynamy od wyciągnięcia pierwiastka z 16, co daje nam 4. Następnie mnożymy 4 × 3 = 12 i na koniec odejmujemy 12 - 12 = 0. Nasze wyrażenie wygląda teraz następująco: 22 × 19 - 0. Wykonujemy więc mnożenie 22 × 19 = 418. To jest prawidłowe rozwiązanie zagadki matematycznej, która wymaga pełnego skupienia. Udało ci się podać prawdziwy wynik?

Zobacz też:

​To zadanie pojawiło się na egzaminie ósmoklasisty. Dasz radę rozwiązać je bez kalkulatora?

Jeśli nie miałeś 5 z matmy nie dasz rady podać prawidłowego wyniku

​Wystarczy jedna formułka z podstawówki, by rozwiązać to działanie. Dasz radę?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka