Reklama
Reklama

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

Zagadki matematyczne mają to do siebie, że mają zarówno sprawdzać naszą wiedzę, jak i stymulować do działania nasz mózg. W tym przypadku również tak jest, a warto pamiętać, że regularne ćwiczenie mózgu jest niezwykle ważne. Spróbuj rozwiązać zagadkę matematyczną z pięcioma piątkami bez używania kalkulatora.

Zacznij od... kolejności działań

To prawdopodobnie jedna z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych zasad matematycznych. Porównywalna z takimi, jak nie dziel przez zero... Musimy ją przyswoić już w szkole podstawowej i warto o niej pamiętać przez całe życie. Jaka jest więc kolejność wykonywania działań? W pierwszej kolejności trzeba obliczyć wyrażenia znajdujące się w nawiasach. Następnie wykonujemy dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. Ta podstawowa wersja kolejności wykonywania działań (bez pierwiastkowania i potęgowania) powinna nam się wryć w pamięć, bo jest naprawdę przydatna.

Sprawdź również: Tylko matematyczne orły dadzą radę to obliczyć. Większość popełnia błąd

Sposób rozwiązania zagadki matematycznej z pięcioma piątkami

W tym przypadku nie mamy ani nawiasów, ani pierwiastków, ani potęg. Pozostaje nam jedynie dodawanie, dzielenie, mnożenie oraz odejmowanie. Jeśli dwa równorzędne działania (np. dzielenie i mnożenie) występują w jednym wyrażeniu, wykonujemy je od lewej do prawej. W takim razie zaczynamy od pomnożenia 5 przez 5 oraz podzielenia 5 przez 5. W pierwszym działaniu otrzymamy wynik 25, a w drugim 1. Teraz nasze działanie wygląda następująco: 5 + 25 - 1. Należy je wykonać od lewej do prawej, czyli najpierw dodać 5 + 25 = 30, a następnie 30 - 1 = 29. To jest prawidłowy wynik naszego działania.

Zobacz też:

​Ta zagadka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalna. Większość internautów podaje zły wynik

​Zagadka dla matematycznych orłów. Jeśli nie uważałeś w szkole, nie masz szans

​Chodziłeś na wagary na matematyce? Nie dasz rady rozwiązać tej zagadki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka