Reklama
Reklama

​To zadanie wprowadza większość internautów w błąd. Trzeba się mocno skupić

Większość zadań matematycznych można łatwo rozwiązać, jeśli znamy podstawowe reguły lub korzystamy ze wzorów. Z kolei, jeśli nie będziemy wykorzystywać tej wiedzy, łatwo możemy zbłądzić, a nasze wyniki nie będą prawidłowe. Spróbuj rozwiązać to zadanie, które wprowadza w błąd większość internautów.

Dlaczego kolejność działań jest tak ważna?

Kolejność działań to podstawa matematyki. Nic więc dziwnego, że uczą się jej dzieci w szkole podstawowej. Jak w takim razie wykonywać działania? Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności rozwiązujemy te wyrażenia, które znajdują się w nawiasach. Gdy "wyjdziemy" z nawiasów, przechodzimy do obliczania pierwiastków i potęg. Potem już jest łatwiej — wykonujemy dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. Należy pamiętać, że są to działania równoważne, więc jeśli będziemy mieli w zadaniu obok siebie dzielenie i mnożenie lub dodawanie i odejmowanie — wykonujemy obliczenia od lewej do prawej.

Sprawdź również: Tylko matematyczne orły dadzą radę to obliczyć. Większość popełnia błąd

Jak rozwiązać zadanie, które wprowadza w błąd większość internautów?

Znając już powyższe "drogowskazy", możemy przystąpić do rozwiązania zadania. Jako pierwsze, zgodnie z kolejnością wykonywania działań, wykonujemy obliczenia w nawiasach. W tym przypadku jest to dodawanie 3 + 2 = 5. Nasze wyrażenie w drugim kroku będzie więc wyglądało następująco: 15 / 5 × 4 - 7. Ponownie musimy sięgnąć do kolejności wykonywania działań i zwrócić uwagę, że obok siebie jest dzielenie i mnożenie. W takiej sytuacji obliczenia zaczynamy od lewej strony, więc od podzielenia 15 przez 5, którego wynikiem jest 3. Następnie mnożymy 3 × 4 = 12. Ostatnim działaniem w tym zadaniu jest odejmowanie 12 - 7 = 5. I to jest prawidłowa odpowiedź.

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale wielu osobom umyka jeden szczegół. Podasz prawidłową odpowiedź?

​To zadanie jest koszmarem licealistów. Dasz sobie z nim radę?

​Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka