Tego działania nie rozwiąże każdy. Potęgi i pierwiastki pokonały wielu
Można powiedzieć, że im więcej czasu minęło od zakończenia, tym ciężej nam rozwiązywać zadania matematyczne. Jednak regularne ćwiczenie naszego mózgu sprawi, że nie będziemy robić to bez problemu, a dodatkowo nasz mózg nam prędzej czy później podziękuje. Spróbuj rozwiązać to działanie z liceum, które pokonuje internautów i ćwicz swój umysł.
Większość zadań matematycznych, nawet tych z pozoru piekielnie trudnych, staje się dużo łatwiejsza, jeśli do rozwiązania podchodzimy metodycznie i wykorzystujemy jedną, prostą zasadę. Chodzi oczywiście o kolejność wykonywania działań. Zgodnie z nią w pierwszej kolejności wykonujemy działania w nawiasach, następnie pierwiastkowanie i potęgowanie, dalej przechodzimy do dzielenia lub mnożenia, a na końcu wykonujemy dodawanie lub odejmowanie. W dwóch ostatnich przypadkach (czyli dzieleniu, mnożeniu, dodawaniu i odejmowaniu) wykonujemy je od lewej do prawej strony. Wszystko jasne? To zabieramy się za rozwiązanie.
Sprawdź również: Chwila nieuwagi i popełnisz błąd. Niewiele osób potrafi rozwiązać to działanie w 10 sekund
Pierwszą trudnością, jaką napotyka wielu internautów, może być pierwiastek sześcienny. Dla ułatwienia to, co znajduje się pod pierwiastkiem, można zapisać w nawiasie. Wtedy zaczynamy od niego, czyli w tym przypadku mnożenia 3 × 9 = 27. Możemy także zapisać to w postaci sześcianu, czyli 3 podniesione do potęgi 3. Dzięki temu z łatwością obliczmy, że pierwiastek trzeciego stopnia z 27 (lub trzy do potęgi trzeciej) równa się 3. Przechodzimy do potęgowania, czyli podnosimy 2 do potęgi 3, co daje nam 8. W tym momencie nasze wyrażenie wygląda następująco: 3 + 8 - 5. Obliczamy je od lewej do prawej strony:
- 3 + 8 = 11
- 11 - 5 = 6
Prawidłowym wynikiem tego działania z liceum, które podzieliło internautów, jest 6.
Zobacz też:
Z pozoru łatwa zagadka matematyczna. A jednak myli nawet najlepszych
Zagadka prosto z podstawówki. Niestety wielu dorosłych ma problem z jej rozwiązaniem
Zagadka matematyczna, która rozkłada na łopatki. Wątpię, że uda ci się rozwiązać