Reklama
Reklama

Ta zagadka podzieliła internautów. Większość popełnia błąd w jednym miejscu

Dodawanie, dzielenie, mnożenie i odejmowanie to działania, których uczą się dzieci już na początkowych etapach szkoły podstawowej. I choć do rozwiązania tej zagadki się bardzo przydadzą, to nie wystarczą. Właśnie z tego względu poległa na niej większość internautów. Sprawdź, jaki jest prawidłowy wynik.

Działania działaniami, ale ważne jest kolejność ich wykonywania

Kolejność wykonywania działań w matematyce określa, w jakiej kolejności należy rozwiązywać wyrażenia matematyczne, aby uzyskać poprawny wynik. W języku angielskim często używa się do tego celu akronimu PEMDAS, który oznacza:

  • P — parentheses (nawiasy),
  • E — exponents (potęgi),
  • M — multiplication (mnożenie),
  • D — divison (dzielenie),
  • A — addition (dodawanie),
  • S — substraction (odejmowanie).

Oznacza to, że działania należy wykonywać zgodnie z powyższą kolejnością. Jednak należy pamiętać mnożenie i dzielenie oraz dodawanie i odejmowanie są równoważne i w przypadku, gdy w wyrażeniu występuje więcej niż jedno takie działanie, wykonujemy je od lewej do prawej.

Sprawdź również: Znasz prawidłowy wynik? Jeśli tak, należysz do mniejszości

Większość internautów popełnia błąd już na samym początku

Gdy zapomnimy o kolejności wykonywania działań, już na samym początku rozwiązywania tego równania popełnimy błąd, który zaważy na prawidłowym rozwiązaniu. Aby rozwiązać to wyrażenie, należy w pierwszej kolejności wykonać mnożenie, czyli działanie 3 * 2. Jego wynik to 6. W tym momencie wyrażenie wygląda następująco: 4 - 2 + 6. Zgodnie z kolejnością wykonywania działań odejmowanie i dodawanie jest równoważne, więc obliczamy wynik od lewej do prawej strony. 4 - 2 = 2, a następnie 2 + 6 = 8. Zatem wynik wyrażenia 4 - 2 + 3 * 2 = 8.

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka