Ta zagadka matematyczna ma ponad 70 lat. Dziś nie potrafią jej rozwiązać
Lubisz niebanalne zagadki matematyczne, które sprawdzają umiejętność uważnego słuchania i logicznego myślenia? W takim razie, jesteśmy przekonani, że spodoba ci się to zadanie znalezione w internecie. Ma ponad 70 lat i dawniej wcale nie uchodziło za skomplikowane. Dziś jednak mało kto potrafi je rozwiązać. Uważaj, bo jest podchwytliwe.
Rozwiązywanie łamigłówek może łączyć pokolenia, a najlepszym tego przykładem jest ta zagadka matematyczna sprzed ponad 70 lat. Spróbuj ją rozwiązać, najlepiej razem z rodzicami lub dziadkami, bo to świetna zabawa dla całej rodziny.
Na pewno nie każdy sobie z nią poradzi, ponieważ jest podchwytliwa. Sprawdza umiejętności uważnego słuchania i logicznego myślenia. Jeśli jednak jesteś sprytny i nie brakuje ci kreatywności, szybko znajdziesz właściwą odpowiedź.
Czytaj również: Zagadka dla matematycznych orłów. Chwila rozkojarzenia i wyjdzie zły wynik
O zagadce matematycznej sprzed ponad 70 lat dowiedzieliśmy się dzięki Piotrkowi z MathFactory, który wspomniał o niej w jednym ze swoich filmików na TikToku. Pochodzi z książki z 1953 roku, którą mężczyzna dostał od swojego dziadka.
Influencer chętnie dzieli się ciekawostkami dotyczącymi liczb, a ta jest fascynująca. Aby rozwiązać zadanie, nie trzeba bowiem nawet znać kolejności wykonywania działań. Trzeba tylko uważnie przeczytać polecenie: "Z podanych dziewięciu cyfr wykreśl sześć, w ten sposób, żeby suma pozostałych liczb była równa 20".
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tej zagadki matematycznegjnie da się rozwiązać. Po wykreśleniu sześciu cyfr za każdym razem zostaną nam bowiem trzy cyfry, które są nieparzyste, a jak wiadomo, trzy nieparzyste nie mogą dać parzystej 20, o czym wspomniał w komentarzu jeden z internautów.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na szczegóły zawarte w poleceniu, a w treści zadania wyraźnie pisze: "Z podanych dziewięciu cyfr wykreśl sześć, w ten sposób, żeby suma pozostałych liczb była równa 20". Już rozumiecie, o co chodzi? Jeśli wciąż nie, to spójrzcie na poniższą grafikę.
Na pierwszy rzut oka po wykreśleniu sześciu liczb: 1, 7, 7, 7, 9, 9 zostają trzy: 1, 1 i 9. Nie jest powiedziane jednak, że dwóch jedynek obok siebie nie można traktować jako liczby 11. Nie ma między nimi przecinka, co oznacza, że po wykreśleniu sześciu cyfr zostają liczby: 11 i 9, które po zsumowaniu dają 20.
Zobacz też:
Zagadka dla matematycznych orłów. Chwila rozkojarzenia i wyjdzie zły wynik
Na rozwiązanie masz tylko 15 sekund. Podasz prawidłową odpowiedź
Jaki wzór matematyczny został tu ukryty? Prawidłową odpowiedź podają tylko najbystrzejsi