Reklama
Reklama

​Ta zagadka jest starsza niż Internet. Naprawdę mało kto potrafi ją rozwiązać

Na TikToku pojawiła się zagadka, która ma co najmniej 70 lat. Choć powstała w czasach, gdy na świecie nie było jeszcze internetu, już wtedy miała potencjał, by stać się tzw. viralem. Jednak, jak to się mówi, co się odwlecze to nie uciecze, więc łamigłówka "wraca na salony". Sprawdź, czy uda ci się ją rozwiązać.

Zagadka starsza niż Internet — zasady rozwiązania

Jak w przypadku większości (o ile nie każdej) łamigłówek matematycznych, zapoznanie się z zasadami ich rozwiązania jest zwykle kluczem do sukcesu. W tym przypadku wydają się one stosunkowo proste. Na planszy znajduje się dziewięć cyfr w trzech rzędach. W pierwszym znajdziemy trzy jedynki, w drugim — trzy siódemki, a w trzecim — trzy dziewiątki. Naszym zadaniem jest wykreślić sześć spośród tych dziewięciu cyfr w ten sposób, by suma pozostałych cyfr (liczb?) dała wynik 20. Jest w tym poleceniu jednak pewien drobny szczegół, który zupełnie zmienia optykę patrzenia na tę łamigłówkę. Wiesz, o co chodzi?

Sprawdź również: Zagadka dla osób z ilorazem inteligencji powyżej 130. Jesteś w tej grupie?

Szczegół drobny, lecz kontrowersyjny

Polecenie tej zagadki starszej niż Internet jest jasne, więc zabieramy się za rozwiązanie. Które trzy z podanych dziewięciu cyfr dadzą nam sumę 20? Na pewno nie będzie to 1 + 1 + 1 = 3 ani 7 + 7 + 7 = 21. Z kolei 1 + 7 + 9 = 17, a 7 + 7 + 9 = 23. Wydaje się, że rozwiązanie tej łamigłówki w taki sposób jest niemożliwe. Jednak kluczowe jest zwrócenie uwagi na fragment "w ten sposób". Chodzi o to, by wykreślić wszystkie siódemki, dwie dziewiątki oraz... pierwszą lub ostatnią jedynkę. W ten sposób w pierwszym rzędzie zostaną dwie jedynki, które stworzą liczbę 11 a 11 + 9 = 20. Co myślicie o takim sposobie rozwiązania tej zagadki?

Zobacz też:

​Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

​Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

​Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka