Reklama
Reklama

Jak stworzyć 3 kwadraty? Możesz przełożyć tylko 3 zapałki, ale mało kto to potrafi

Zagadki z zapałkami cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. Pora więc na ich kolejną, nieco inną odsłonę. Po łamigłówkach z liczbami przyszła pora na figury. Jak z czterech kwadratów stworzyć trzy, mogą przestawić tylko 3 zapałki? Przekonaj się, czy poradzisz sobie z tym wyzwaniem.

Łamigłówki z zapałkami polegające na przestawieniu jednej z nich, aby powstało poprawne równanie, są niesłabnącym hitem Internetu. Pozwalają ćwiczyć logiczne myślenie i spostrzegawczość. W dodatku stanowią doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Nadeszła więc pora na ich kolejną odsłonę, tym razem z figurami geometrycznymi. Czy można tę łamigłówkę rozwiązać w 20 sekund?  

Jak z 4 kwadratów zrobić 3? Masz do dyspozycji tylko trzy ruchy  

Nad tą zagadką pochyla się wiele osób, dwojąc się i trojąc, aby za pomocą przesunięcia trzech zapałek otrzymać trzy kwadraty. Można było się nawet na nią natknąć podczas niektórych teleturniejów telewizyjnych. Nie każdy jest jednak w stanie sobie z nią poradzić.  

Tak jak w przypadku innych tego typu zagadek z zapałkami, z pozoru wydają się one proste, kiedy w rzeczywistości wcale tak nie jest. Potrzeba spostrzegawczości i pomysłowości, aby wpaść na rozwiązanie. I to w dodatku w możliwe najkrótszym czasie.

Zobacz również: Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

Rozwiązanie zagadki — trzema ruchami dobuduj nowy kwadrat  

Do dyspozycji rozwiązującego jest duży kwadrat z zapałek, który składa się z czterech mniejszych kwadratów. Zadanie polega na przesunięciu trzech zapałek w taki sposób, aby z czterech małych kwadratów, zrobiły się trzy. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim próbując kombinowania w przekładaniu zapałek. To najlepszy sposób na tego typu łamigłówki. Zwłaszcza że nie ma w tym przypadku nic podchwytliwego i rozwiązanie jest (najpewniej) jedno. Nie kryje się ono w środku dużego kwadratu, a w jego bokach.  

Wystarczy wyciągnąć z boków trzy zapałki i następnie "dobudować" nowy kwadrat. Tym sposobem powstają wyłącznie trzy kwadraty, które stykają się wierzchołkami. Warto samemu pokombinować i dojść do tego, które zapałki należy przełożyć, aby powstało rozwiązanie z poniższego obrazka. Udało ci się samodzielnie poradzić z tą łamigłówką? 

Zobacz też:

​Tę zagadkę rozwiążą tylko orły z matematyki. Jak z trzech zer zrobić szóstkę?

​To jest zagadka dla czwartej klasy podstawówki. Mało kto jest w stanie podać dobry wynik

Rekiny w Bałtyku mają trzy metry i wagę 200 kg. Czy są niebezpieczne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka