Jak byłeś noga z matmy, nawet nie próbuj tego rozwiązywać. Nie uda ci się
Zagadki matematyczne to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszych, sposób na trening mózgu. Jednak, jak w przypadku każdej aktywności, najważniejsza jest regularność. Dlatego przygotowaliśmy zagadkę matematyczną dla tych, którzy uważali na lekcjach. Spróbuj ją rozwiązać i przygotuj swój mózg do wytężonej pracy.
Kolejność wykonywania działań w matematyce to zestaw reguł określających, w jakiej kolejności należy rozwiązywać wyrażenia zawierające różne operacje, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie czy nawiasy. Jest to kluczowe, aby zawsze uzyskiwać jednoznaczne i poprawne wyniki. Najpierw wykonujemy działania w nawiasach, ponieważ grupują operacje i określają, co obliczyć w pierwszej kolejności. Następnie rozwiązujemy operacje związane z potęgami i pierwiastkami, jeśli występują. W dalszej kolejności wykonujemy mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej), na końcu wykonujemy dodawanie i odejmowanie, także od lewej do prawej.
Sprawdź również: Najtrudniejsza zagadka w internecie? Mało kto podaje prawidłowy wynik
Tak więc zaczynamy od nawiasu, jednak w tej zagadce są aż... trzy. Zacznijmy od lewej strony i nawiasu wewnętrznego. W pierwszej kolejności musimy podnieść 5 do potęgi 3, co da nam wynik 125. Następnie obliczamy wynik 120 - 125 = -5. W tej sytuacji w nawiasie pozostaje nam -5 / 2 + 10. Zaczynamy od dzielenia. -5 / 2 = -2,5, więc -2,5 + 10 = 7,5. Teraz możemy przejść do drugiego nawiasu, w którym znajduje się tylko dzielenie: 6 / 3 = 2. Tym sposobem mamy następujące wyrażenie: 7,5 * 2 + 5^2. Ponownie odwołujemy się do kolejności wykonywania działań i podnosimy 5 do potęgi 2, co daje nam 25. Następnie mnożymy 7,5 * 2 = 15 i na końcu dodajemy 15 + 25 = 40. To jest prawidłowe rozwiązanie zagadki matematycznej dla tych, którzy uważali na lekcjach matematyki.
Zobacz też:
Najtrudniejsza zagadka matematyczna w internecie? Nawet nauczyciele mają problem
Ta zagadka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalna. Większość internautów podaje zły wynik
Zagadka dla matematycznych orłów. Jeśli nie uważałeś w szkole, nie masz szans