Reklama
Reklama

Ile czasu potrzebujesz na rozwiązanie tego zadania? Poprawny wynik to rzadkość

Zagadki matematyczne są niczym powrót do czasów szkolnych, kiedy to rozwiązywało się liczne działania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chętnie po nie sięga, aby sprawdzić swoją wiedzę. Na rozwiązanie czeka więc kolejne działanie. Czy uda ci się uzyskać prawidłowy wynik? Okazuje się, że nie jest on tak oczywisty.

Matematyka pomaga w rozwoju umiejętności analitycznych i logicznych, które przydają się w życiu codziennym, jak i w pracy. Warto ćwiczyć swój umysł, zwłaszcza że dostępnych jest wiele ciekawych zagadek matematycznych. Niektóre z pozoru wydają się proste, a w rzeczywistości okazują nie lada wyzwaniem. Jak będzie w przypadku tego działania? 

Kluczem rozwiązania jest prawidłowa kolejność wykonywania działań  

Zagadki matematyczne są niezwykle intrygujące, nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością w mediach społecznościowych i Internecie. W przypadku tej ważne są podstawy matematyki, których każdy z nas uczył się w szkole podstawowej.  

Chcąc rozwiązać działanie 10 - 4 x 0 + 3 ÷ 3, kluczowa okazuje się być kolejność wykonywania działań. O co konkretnie chodzi? Podstawowe zasady matematyki nie zakładają liczenia od lewej do prawej, a mówią o pewnej ustalonej kolejności.  

Wobec czego działania w nawiasach wykonuje się zawsze jako pierwsze. W następnej kolejności są potęgi i pierwiastki, później mnożenie i dzielenie, a na samym końcu dodawanie i odejmowanie. To kluczowa wiedza, która z pewnością przyda się do rozwiązania tej zagadki matematycznej.  

Sprawdź również: Ta zagadka matematyczna rozgrzała internet. 90 proc. osób podaje zły wynik

Jaki jest prawidłowy wynik? 

Znając już kluczowe podstawy matematyki, można przejść do rozwiązywania zagadki. Jak widać, nie ma w niej nawiasów ani potęg i pierwiastków. Wobec czego pierwszym działaniem, jakie należy wykonać jest 4 x 0. Tutaj nasuwa się kolejna zasada z czasów szkolnej ławki, a mianowicie mnożenie przez 0 zawsze daje wynik równy 0.  

Tym samym otrzymujemy postać działania 10 - 0 + 3 ÷ 3. W tym miejscu, według kolejności wykonywania działań należy wykonać dzielenie, a więc 3 ÷3. Wynik to oczywiście 1. 

Pozostaje więc działanie składające się wyłącznie z dodawania i odejmowania, a mianowicie 10 - 0 + 1. W tym przypadku są to działania równoważne, a więc oznacza to, że można zacząć liczyć je od lewej do prawej. Wobec tego dotarliśmy do prawidłowego wyniku, który wynosi oczywiście 11. Czy udało ci się samodzielnie rozwiązać tę zagadkę?  

Najczęstszym błędem popełnianym w czasie jej rozwiązywania jest oczywiście błędna kolejność wykonywania działań. Licząc po prostu od lewej do prawej, wynik wyszedłby zupełnie inny. Byłaby to liczba 1, która jest niepoprawnym rozwiązaniem. Na szczęście kolejność wykonywania działań jest już odświeżona i z pewnością przyda się jeszcze do innych zagadek matematycznych.  

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka