Reklama
Reklama

​Arcytrudna zagadka matematyczna. Co zrobić, by uzyskać właściwy wynik?

Cztery puste miejsca, pięć cyfr, jeden wynik. W tej zagadce matematycznej prawie wszystko jest podane. Prawie, bo nie ma w niej żadnego symbolu. Trzeba naprawdę wytężyć szarek komórki, by utworzyć z tych rozrzuconych cyfr prawidłowe równanie. Co ciekawe, w teorii jest więcej niż jeden sposób, by tego dokonać. Sprawdź, czy ci się uda.

Rozwiązanie tej arcytrudnej zagadki matematycznej

Do rozwiązania tej zagadki możemy wykorzystać nawiasy, pierwiastki, mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Pewną kością niezgody jest to, czy można wykorzystywać potęgowanie. Wszak jest to wpisanie dodatkowej cyfry. Jednak tym zajmiemy się później. Teraz przejdźmy do najprostszego rozwiązania, które zarazem spełnia wszystkie warunki tej zagadki. Co więcej, wcale nie będziemy musieli używać pierwiastków, czy mnożenia. Między 5 a 2 wstawiamy znak dodawania. Tak samo, pomiędzy 2 a 4. Następnie między 4 a 1 wstawiamy odejmowanie i na końcu dzielenie. Zadanie wygląda następująco: 5 + 2 + 4 - 1 / 2.

Sprawdź również: Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Większość popełnia błąd

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od dzielenia, czyli 1 / 2 = 0,5. W tym momencie wyrażenie prezentuje się następująco: 5 + 2 + 4 - 0,5. Tak więc rozwiązujemy je od lewej do prawej strony:

  1. 5 + 2 = 7
  2. 7 + 4 = 11
  3. 11 - 0,5 = 10,5

Jak widać, wynik zgadza się z tym, do którego mieliśmy dojść, więc równanie jest prawidłowe. Ten sposób jest najprostszy i najszybszy, ale okazuje się, że nie jedyny.

Dwie alternatywne metody. Czy są prawidłowe?

Pierwsza z alternatywnych metod zakłada podniesienie 5 do kwadratu, a następnie umieszczenie potęgowania wraz z odejmowaniem 4 w nawiasie. Dalej jest mnożenie i dzielenie, czyli wyrażenie wygląda następująco: (5^2 - 4) × 1 / 2. Liczymy więc po kolei:

  1. 5^2 = 25
  2. 25 - 4 = 21
  3. 21 × 1 = 21
  4. 21 / 2 = 10,5

Wynik się zgadza, ale czy można w taki sposób przepisywać dwójkę do potęgi?

Sprawdź również: Rozsypanka literowa dla bystrzaków. Ułożą tylko osoby z wysokim IQ

Druga metoda to z kolei dopisanie zera w potędze przy cyfrze 4. W tym przypadku zagadka wygląda tak: 5 × 2 × 4^0 + 1 / 2. Rozwiązujemy po kolei:

  1. 4^0 = 1
  2. 5 × 2 = 10
  3. 10 × 1 = 10
  4. 1 / 2 = 0,5
  5. 10 + 0,5 = 10,5

Wynik ponownie jest poprawny, choć w tym przypadku dopisaliśmy dodatkową cyfrę. Jednak autorzy zagadki takie pomysły uznają za nieprawidłowe... Warto jednak pamiętać, że ta arcytrudna zagadka matematyczna może mieć więcej rozwiązań i warto nad nimi pogłówkować.

Zobacz też:

Proste na pierwszy rzut oka, ale czy na pewno? Wiele osób się myli

Masz 15 sekund, by znaleźć różnicę. Z pozoru banalne, ale udaje się nielicznym

​Potrafisz podać poprawny wynik? To oznacza, że masz wysokie IQ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka