Reklama
Reklama

28 czerwca spójrz w niebo. Niezwykły spektakl gwarantowany

Okres letni to idealny moment do obserwacji nocnego nieba, które fascynuje nie tylko naukowców, ale i zwykłe osoby. Już wkrótce będziemy mogli podziwiać wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które widoczne będzie gołym okiem. Sprawdź, kiedy przypadają Czerwcowe Bootydy i jak najlepiej je obserwować, aby w pełni cieszyć się tym kosmicznym spektaklem.

Ostatnie dni czerwca warto zaplanować na podziwianie jednego z najbardziej atrakcyjnych i ciekawych zjawisk astronomicznych. Już niedługo przypada maksimum meteorów z roju Czerwcowe Bootydy i to właśnie wtedy nocne niebo zagwarantuje nam niezapomniany spektakl. Sprawdź, kiedy je obserwować i jak to robić.

Czerwcowe Bootydy - co to za zjawisko?

Czerwcowe Bootydy to rój meteorów, który aktywny jest od 22 czerwca do 2 lipca. W związku z tym jego maksimum przypada na 28 czerwca. Deszcze meteorów pojawiające się w tym okresie na niebie, związane są z krótkookresową kometą 7P/Pons-Winnecke, będącą częścią rodziny komet Jowisza.

Po raz pierwszy została ona zauważona w czerwcu 1819 roku. Następnie w 1858 roku całkowicie przypadkowo odkrył ją astronom pochodzący z Niemiec - August Winnecke, od którego nazwiska kometa zyskała swoją nazwę.

Same Czerwcowe Bootydy są znane od początku XX wieku, a największą aktywność tego roju meteorów odnotowano w latach 1916, 1921, 1927, 1998 i 2004.

Czytaj również: Wydaje się niemożliwe. Dasz radę rozwiązać to działanie bez kalkulatora?

Jak oglądać to zachwycające widowisko astronomiczne?

Kometa, o której wspominaliśmy, związana z Czerwcowymi Bootydami ma średnicę ponad 5 km i potrzebuje 6,32 roku na pełny obieg wokół Słońca. Generuje ona rój, który zaliczany jest do nieregularnych, a dodatkowo uznawany jest za nieprzewidywalny. Wobec tego trudno się domyślić, jaką aktywnością zaskoczy nas w tym roku.

Zdarzały się lata, w których można było zaobserwować nawet sto lub więcej meteorów na godzinę. Jeśli chodzi o samo oglądanie tego zjawiska, to najlepiej zarezerwować sobie czas tuż po zmierzchu.

Deszcz meteorów będzie widoczny gołym okiem, jednak musimy pamiętać, że to czy obserwacja będzie udana, zależy od aktualnej pogody, a także naszej lokalizacji. Wobec tego warto nie tylko wcześniej sprawdzić prognozę, ale i wybrać się w miejsce oddalone od miejskich świateł. Możemy również sięgnąć po teleskop, który dokładniej pozwoli nam obserwować to zjawisko.

Zobacz także: Fioletowy grzyb niesłusznie pomijany przez grzybiarzy. Do czego można go wykorzystać?

Z racji tego, że meteory z tego roju poruszają się z prędkością do 18 km/s, to są one dość wolnymi "spadającymi gwiazdami". Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam je zaobserwować oraz prześledzić pokonywaną przez nie drogę.

Warto skorzystać z tej okazji, ponieważ kolejny moment na obserwację przypada 28 lipca. Wtedy to będziemy mogli obserwować meteory z roju Południowych delta Akwarydów, a ich szczytowa aktywność przypada na 28 lipca.

Zobacz też:

Najtrudniejsza zagadka w internecie? Mało kto podaje prawidłowy wynik

Zadanie z podręcznika do matematyki z lat 70. Uda ci się je rozwiązać?

​Takie zadania rozwiązywali polscy uczniowie 100 lat temu. Podasz dobry wynik?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie