Reklama
Reklama

Żurek wyszedł za kwaśny? Nie wylewaj, jeszcze możesz go uratować

Dla wielu osób żurek jest nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Ta wyjątkowa zupa na zakwasie zachwyca swoim smakiem i na stałe wpisuje się w polską tradycję. Niestety wystarczy chwila nieuwagi i źle dobrane proporcje, aby żurek stał się zbyt kwaśny i w rezultacie niesmaczny. Spokojnie, nie trzeba od razu panikować i spisywać go na straty. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób uratować tę wielkanocną zupę.  

Przygotowania do Wielkanocy wkroczyły już w zaawansowany etap. Sprzątanie i szykowanie świątecznych posiłków rozpoczęło się już w pełni. Wśród nich koniecznie należy wymienić gotowanie żurku, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie świąt. W przedświątecznej gonitwie można jednak coś przegapić i w rezultacie ta świąteczna zupa będzie zbyt kwaśna. Jak ją uratować?  

Żurek to tradycyjna zupa wielkanocna  

Na ogół przygotowanie żurku nie należy do skomplikowanych, przez co wiele osób decyduje się, aby ugotować go na Wielkanoc. Smak tej świątecznej zupy jest niezwykle wyjątkowy i doceniany przez wielu. Poprawnie ugotowany żurek na dobrym zakwasie zachwyca każdego i w mig znika z talerzy.  

Co ciekawa, zupa ta posiada w sobie wiele cennych właściwości odżywczych, przez co warto ją gotować nie tylko od święta. Zakwas, na bazie którego powstaje żurek, to źródło cennych składników, takich jak łatwo przyswajalne białko, witaminy oraz minerały. Co więcej, wpływa on pozytywnie między innymi na pracę wątroby. 

Jego wykonanie jest niezwykle proste. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to odpowiednie proporcje. To właśnie one decydują o zrównoważonym i odpowiednim smaku, który idealnie będzie się komponować z jajkiem, kiełbasą, a także innymi dodatkami.    

Przeczytaj także: Taką babkę drożdżową piekły nasze babcie. Najlepszy przepis na Wielkanoc

Jak uratować zbyt kwaśny żurek? 

Może się jednak tak zdarzyć, że pomimo dobrego zakwasu i próby zachowania odpowiednich proporcji, żurek i tak ostatecznie okaże się zbyt kwaśny. Na tyle, że zupa nie będzie się nadawać do jedzenia. Co zrobić w takiej sytuacji?  

Na pewno nie warto panikować i z góry spisywać zupy na straty. Istnieją sprawdzone sposoby, które poradzą sobie nawet ze zbyt kwaśnym żurkiem. Niektóre z nich praktykowały już nasze babcie. Wystarczy dodać odpowiedni składnik, a kwaśny smak uda się zneutralizować lub zamaskować. Dzięki tym patentom uratujesz swój wielkanocny żurek:  

  • Śmietana — niezawodny babciny trik, który zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wystarczy odrobinę śmietany dodawać stopniowo do zupy, aż smak będzie zadowalający. Co więcej, dzięki niej żurek zyska niezwykle kremową konsystencję. 
  • Soda oczyszczona — wielozadaniowa soda może uratować również i żurek. Wystarczy dodać pół łyżeczki, aby zneutralizować kwaśny smak i cieszyć się pyszną wielkanocną zupą. 
  • Cukier — ten nieoczywisty patent może sprawić, że kwaśny smak zupy zniknie. Jedyne co trzeba zrobić to odrobinę posłodzić żurek. Cukier warto dodawać stopniowo, aby na bieżąco kontrolować balans smaku.  

Te proste domowe triki pozwolą naprawić świąteczną zupę. Nie trzeba od razu jej wylewać, kiedy będzie zbyt kwaśna. W łatwy sposób uda się ją uratować. Warto pamiętać, że smak żurku jest bardzo wyjątkowy i najważniejsze w nim jest to, aby smakował domownikom oraz gościom. 

Zobacz też:

​Wiosenna zupa z przepisu Ewy Wachowicz. Główny składnik zaskakuje

Kalafior nie musi być nudny. Ta przekąska znika ze stołu jako pierwsza

Wiosenne ciasto, które kocha cała rodzina. Wykorzystaj sezon na główny składnik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zupa