Reklama
Reklama

Zostawiasz puste miejsce przy wigilijnym stole? Znaczenie zwyczaju jest inne, niż myślisz

Zgodnie z tradycją należy pozostawić jedno dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole. Większość osób myśli, że puste miejsce jest przejawem polskiej gościnności, ale to nieprawda. Historia tego świątecznego zwyczaju jest starsza, niż mogłoby się wydawać. Sięga jeszcze czasów pogańskich i może przyprawić cię o dreszcze.

Zostawiasz puste miejsce dla zbłąkanego wędrowca przy wigilijnym stole? To stary zwyczaj, który dziś uznawany jest za przejaw polskiej gościnności i dobrego serca. To piękny gest, z którego nie warto rezygnować. A nuż pewnego dnia odwiedzi cię osoba w potrzebie, która będzie wdzięczna za towarzystwo i ciepły posiłek w tym wyjątkowym dniu?

Powinieneś jednak mieć świadomość, że tradycja zostawiania dodatkowego miejsca wraz z nakryciem przy wigilijnym stole pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Dla naszych przodków ten gest oznaczał on zupełnie, co innego, niż obecnie.

Puste miejsce przy wigilijnym stole ma zupełnie inne znaczenie, niż myślisz

Obecnie puste miejsce przy wigilijnym stole stanowi symbol polskiej gościnności. Być może sam przygotowujesz dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa, zbłąkanego wędrowca lub samotnej osoby, która nie ma z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia. To jeden z najpiękniejszych gestów wobec drugiego człowieka, będący przejawem dobroci i współczucia wobec osób potrzebujących. Powinieneś jednak mieć świadomość, że zwyczaj zostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. 

W słowiańskiej kulturze był związany ze świętowaniem tzw. Szczodrych Godów, w których światło zwyciężało nad ciemnością, (ponieważ od zimowego przesilenia dzień znów staje się dłuższy). Nasi przodkowie wierzyli, że podczas zimowego przesilenia dusze zmarłych krewnych wracają na ziemię i odwiedzają swoje dawne domy po to, by świętować wraz z rodziną. To dla nich pozostawiano puste miejsce przy stole wraz z jedzeniem, aby mogli odpocząć i posilić się po długiej podróży.

Może cię zainteresować: Nie zapomnij zrobić tego w wigilijny poranek. Będziesz mieć szczęście cały 2024 rok

Te wigilijne potrawy są pozostałością po starym zwyczaju. Słowianie uznawali je za "żałobne"

Tradycja ta zmieniła swoje oblicze, dopiero gdy na polskich ziemiach zaczęto wyznawać wiarę chrześcijańską. Wówczas symbolika zostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole zmieniła się w przejaw chęci niesienia pomocy potrzebującym, świadczący o miłości do bliźniego. W naszej kulturze wciąż jednak obecne są jej ślady, widoczne m.in. w wigilijnych potrawach, takich jak: mak, groch czy kutia, które dawniej uznawane były za dania żałobne. 

Czytaj również: Tego nigdy nie rób w wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom

Zobacz też:

Ile dni przed farbowaniem należy umyć włosy? Fryzjerka obala popularny mit

Te jeansowe szorty mają idealną długość i fason. Podobne kupisz w wielu sieciówkach

Stosuj raz w tygodniu. Włosy będą rosły szybciej i nabiorą blasku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta