Reklama
Reklama

Tego nigdy nie rób w Wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom

Łamanie się opłatkiem to znak miłości i przyjaźni, a także symbol pojednania. Jest jednym ze zwyczajów wigilijnych, które nadal kultywujemy, niekoniecznie znając jego znaczenie. Wiele zwyczajów, które były istotne dawniej, przetrwały do naszych czasów. Część jednak odeszła w zapomnienie. Czego nie powinniśmy robić w Wigilię, by według przesądów nie ściągnąć na siebie pecha? Co może nam zapewnić pomyślność? Warto sprawdzić.

Wigilia Bożego Narodzenia to dzień poprzedzający to święto i kończący okres adwentu. Zgodnie ze zwyczajem, właśnie w Wigilię gromadzimy się wspólnie przy stole, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia i spożyć wieczerzę. Zgodnie z polską tradycją, rozpoczyna się ona, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka, co jest nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa.

Przesądów wigilijnych jest jednak o wiele więcej — niektóre praktykowane do dziś, a inne już całkiem zapomniane. Czego lepiej nie robić tego dnia, aby uniknąć pecha i co robić, aby go odegnać?

Zwyczaje wigilijne. Co robić, by przyciągnąć pomyślność?

W Kościołach zachodnich Wigilia obchodzona jest 24 grudnia. Z tym dniem wiąże się wiele przesądów i zwyczajów, których dopilnowanie może przynieść danej osobie pomyślność. Niektóre z nich znane są do dnia dzisiejszego — na przykład zwyczaj wkładania do portfela łuski czy ości z karpia, spożytego podczas wigilijnej wieczerzy. Ma to przyciągnąć pieniądze.

Kolejny, do dziś praktykowany w wielu domach zwyczaj, związany jest z osobą, która jako pierwsza pojawi się w domu lub do niego zadzwoni. Nadejście lub telefon od mężczyzny ma przynieść domowi szczęście. Jeśli zaś zrobi to jako pierwsza kobieta, może to oznaczać chorobę lub jakieś inne przykre zdarzenie.

Istnieje jednak kilka nieco bardziej zapomnianych zwyczajów, które mają gwarantować pomyślność w kolejnym roku. W czasie wigilijnej wieczerzy warto na przykład spróbować każdej potrawy — ile bowiem potraw nas ominie, tyle też przyjemności przejdzie nam koło nosa w kolejnym roku. Podczas porannego mycia warto z kolei włożyć do wody kilka monet i dotykać ich przy obmywaniu twarzy — to sposób na zapewnienie sobie dobrobytu.

Panna, która szuka męża, powinna zgodnie ze zwyczajem zamiatać podłogę od drzwi, ponieważ odwrotny kierunek odgoni od niej kawalerów. Zgodnie z innym przesądem, "jaka Wigilia, taki cały rok" - lepiej więc zanadto się wówczas nie przemęczać i spróbować przeżyć ją tak, jak tego naprawdę pragniemy.

Czytaj też: W święta wieszamy ją pod sufitem. Ma wyjątkową symbolikę i wcale nie chodzi o miłość 

Przesądy świąteczne. Tego nie rób, bo przyciągniesz pecha

Niektóre działania w dzień wigilijny mogą nam zapewnić pomyślność, a inne są sposobem na odegnanie pecha. Pewnych rzeczy nie powinno się też robić w Wigilię, bo może to sprowadzić nieszczęście. W ten szczególny dzień nie należy się na przykład kłócić czy płakać - niestety, wówczas niezgoda i smutek będą gościły w domu aż do kolejnej Wigilii. Trzeba też uważać, by tego dnia się nie skaleczyć i nie rozchorować. Zgodnie z przesądem grozi to bowiem słabym zdrowiem przez kolejny rok. Jedynie kichnięcie traktowane jest jak pomyślna wróżba zdrowotna.

W Wigilię nie wolno też niczego i nikomu pożyczać. Kto bowiem wydaje coś ze swego domu tego dnia, ten niczego się nie dorobi. Wśród przesądów, które obecnie wzbudzają raczej rozbawienie, warto wymienić między innymi przecieranie rankiem zębów czosnkiem. Miało to sprawić, by przez cały kolejny rok nie bolały. Bólowi zęba miało też zapobiec zjedzenie orzecha, a przed bólem gardła miało chronić spożycie jabłka.

Zobacz też:

Wcale nie kwiaty. To ten wzór będzie hitem tegorocznej wiosny i lata

Masz problematyczną cerę? To mydło usuwa zaskórniki i łagodzi stany zapalne

Te buty to must have każdej stylizacji. Dostępne w wielu kolorach za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | rodzina