Reklama
Reklama

W święta wieszamy ją pod sufitem. Ma wyjątkową symbolikę i wcale nie chodzi o miłość

W okresie świątecznym wykonujemy z niej dekoracje lub podwieszamy jej gałązki pod sufitem. Pięknie się prezentuje, a pocałunek pod nią oznacza miłość i przyjaźń. Warto dowiedzieć się więcej o symbolice jemioły. Dlaczego powinniśmy mieć ją w domu i skąd wziął się ten zwyczaj?

Jemioła to popularny symbol świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie ze zwyczajem, wiesza się ją na suficie, by stając pod nią móc pocałować ukochaną osobę. Całowanie pod jemiołą ma zaś przynieść zakochanym trwały, długi związek. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to wcale rodzimy, słowiański zwyczaj — został zapożyczony z Wysp Brytyjskich. Jaką symbolikę ma ta wyjątkowa roślina?

Jemioła a święta Bożego Narodzenia. Skąd się wzięła?

Zgodnie ze starym zwyczajem w każdym polskim domu powinno się znaleźć choćby kilka gałęzi jemioły. Można wykonać z niej dekoracje lub po prostu zawiesić pod sufitem. Warto umieścić ją na wigilijnym stole lub zawiesić bezpośrednio nad nim. Ma to na celu zapewnienie domownikom zdrowia i szczęścia.

W Anglii zwyczaj całowania ukochanej osoby pod jemiołą jest dość stary — pochodzi co najmniej z początków XVII wieku. Jego rodowód ma jednak swój początek w wierzeniach celtyckich. Ceniono ją z uwagi na właściwości lecznicze, ale była uznawana za roślinę magiczną, ponieważ pozostawała zielona, gdy wszystko inne obumierało. Jemioła jest przy tym rodzajem rośliny pasożytniczej, należącej do rodziny sandałowców. Porasta pozbawione liści drzewa, wypuszczając zimą drobne, kuliste owoce. Druidzi ścinali ją złotym sierpem, przy czym nie mogła spaść na ziemię, gdyż wówczas traciła swą moc.

Jemioła ważna była również dla ludów prasłowiańskich i Wikingów. Powieszona nad drzwiami do domu jemioła, ma odpędzać złych ludzi i przyciągać uczciwych gości. Gdy zwyczaj całowania pod nią dotarł na tereny Polski, początkowo rozpowszechnił się tylko w niektórych regionach, jednak później rozprzestrzenił się po całym kraju. Dziś w okresie bożonarodzeniowym jemioła cieszy się dużym zainteresowaniem i nie wyobrażamy sobie, by w Boże Narodzenie nie mieć jej w domu.

Czytaj też: Wiesz, co symbolizują bombki choinkowe? Kiedyś każda z nich miała swoje znaczenie 

Symbolika jemioły. Dlaczego warto mieć ją w domu?

Gałązki jemioły symbolizują szczęście i fortunę. Ich zawieszenie ma przynieść powodzenie i dobrobyt w kolejnym roku. Roślina ma symbolizować stałość i niezmienność, a także być znakiem odrodzenia. Właśnie dlatego kojarzy się ze świętością, wiecznością i potęgą życia, przez co połączyła się z symboliką narodzin Jezusa Chrystusa. Obecność tej rośliny w domu ma przynosić zdrowie i szczęście wszystkim domownikom.

Czytaj również: Wygładza skórę jak botoks. Woda Królowej Węgier to sekret młodości 

Co zrobić z jemiołą po świętach? Lepiej jej nie wyrzucaj

Po świętach Bożego Narodzenia jemioły nie powinno się wyrzucać. Należy ją ususzyć i zostawić w domu aż do kolejnych świąt, kiedy to zostanie wymieniona na nową. Można też spalić ją w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli w święto Trzech Króli. Zgodnie z podaniami, jeśli ją spalimy w domowym ognisku, jej czar będzie trwał.

Zobacz też:

Kosztuje grosze, a usuwa worki pod oczami jak drogi krem. Wystarczy odrobina wieczorem

Zamiast na hybrydę, zdecyduj się na ten manicure. Nie niszczy paznokci

Zamiast farbować siwe włosy, wybierz tę koloryzację. Optycznie odmładza i dodaje uroku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | rodzina