Reklama
Reklama

Wiesz, co symbolizują bombki choinkowe? Kiedyś każda z nich miała swoje znaczenie

Bombki choinkowe wydają się nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak pamiętać, że pojawiły się dopiero w 1840 roku, kiedy to po raz pierwszy zostały wykonane przez Hansa Greinera. Te tradycyjne ozdoby choinkowe wykonywane są w najróżniejszych formach. Obecnie cieszymy się oryginalnymi kształtami czy kolorami ze względów estetycznych. Dawniej przywiązywano większą wagę do ich znaczenia. Co symbolizują bombki choinkowe i jakie było ich zadanie? Wyjaśniamy.

Najczęściej mają kształt kuli, ale dawniej można było je spotkać w formie z wklęsłym oczkiem czy w kształcie szyszki. Choinkowe bombki mogą przedstawiać aniołki, świętego Mikołaja, gwiazdy, a obecnie w zasadzie dowolne przedmioty, zwierzęta czy osoby. Jakie jest jednak znaczenie świątecznych bombek?

Historia bombek choinkowych. Od kiedy przystrajają drzewka?

Hans Greiner wykonał pierwsze szklane bombki na choinkę w roku 1840, w hucie szkła Lauscha w Niemczech. Według legendy uczynił to, ponieważ nie było go stać na ciastka, orzechy, jabłka czy świece, którymi ozdabiano świąteczne drzewka. Uformował więc ze szkła proste kuliste kształty, puste w środku, by móc udekorować nimi swoją choinkę. Nowa forma dekoracji szybko zaczęła zyskiwać na popularności. Obecnie wydaje się zaś niemal dziwne, że choinka miałaby nie zostać ozdobiona bombkami.

Czytaj też: W PRL-u nazywała się tak każda ciotka. Dzisiejsi rodzice skazali to imię na zapomnienie 

Symbolika bombek choinkowych. Co oznaczają?

Stare bombki mogą mieć nie tylko wartość sentymentalną. Coraz więcej osób ich poszukuje, ponieważ stały się po prostu modne. Trudno się dziwić, gdyż wykonywane dawniej bańki są nadal piękne i starannie wykończone. Nie są plastikowe, lecz szklane, co czyni je delikatniejszymi, ale przez to także cenniejszymi.

Obecnie nie przywiązujemy wagi do symboliki bombek choinkowych. Dawniej jednak każda z nich coś znaczyła — ważna była zarówno forma, jak i kolor. Najpopularniejsze bombki mają kulisty kształt, a warto wiedzieć, że kula jest symbolem ciągłości i trwałości ludzkiego życia. Z kolei charakterystyczne bombki z wklęsłym oczkiem miały za zadanie odstraszać złe moce i duchy — niektórzy nazywali je nawet "bombkami z okiem wiedźmy".

Bombki o kształcie krasnoludków mają za zadanie pilnować zgody w domowym ognisku, zaś Mikołaje czy serduszka mają po prostu przynosić szczęście. Z kolei bombki nawiązujące wyglądem do pokarmu — na przykład jabłek, cukierków czy grzybów — miały zapewniać dostatek i zagwarantować, że na wigilijnym stole nie zabraknie jedzenia.

Czytaj również: W PRL-u były w każdej szafie. Dziś znów inspirują projektantów i zalewają ulice 

Kolory bombek choinkowych. Co symbolizują?

Obecnie można nabyć bombki w dowolnym kolorze. Dawniej jednak dostępne były tylko w ograniczonej gamie barw. Zwracano zatem uwagę, jaką bombkę się wiesza. Najczęściej wykonywane były bombki czerwone, ale kolorami kojarzącymi się ze świętami Bożego Narodzenia jest także zieleń, złoto i srebro. Co oznaczają bombki w tych barwach?

  • Bombka czerwona - to symbol życia wiecznego, ale także dostojeństwa i urodzaju.
  • Bombka zielona (lub szyszka) - to symbol jedności z naturą, przypominający, iż jesteśmy jej częścią i to od niej zależy nasz dostatek.
  • Bombka złota - symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem.
  • Bombka srebrna - symbolizuje niewinność i prawdę.
  • Bombka niebieska - to symbol uduchowienia i spokoju.
  • Bombka różowa - symbolizuje przyjaźń i ciepło.

Bombki choinkowe w kolorze białym nawiązują zaś do mroźnej zimy i są znakiem niewinności.

Zobacz też:

Zapomnij o sińcach pod oczami. Ta tania maść szybko sobie z nimi poradzi

Mówią, że to najszczęśliwsze imię. Było modne w latach 20-tych i wraca do łask

To najmodniejsza kurtka na jesień dla kobiet 50+. Znajdziesz ją w wielu sklepach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta