Reklama
Reklama

W PRL-u nazywała się tak każda ciotka. Dzisiejsi rodzice skazali to imię na zapomnienie

Są imiona dla dziewczynek, które wróciły do łask po długich latach zapomnienia. Dotyczy to między innymi Zofii czy Zuzanny, które obecnie znów są bezkonkurencyjne na polskich porodówkach. Niestety tyle samo szczęścia nie mają Danuty. To piękne imię robiło furorę w PRL-u. Nosi je wiele ciotek i babć, ale dziś nie cieszy się już popularnością. Wygląda na to, że rodzice skazali je na zapomnienie.

W czasach PRL-u na świat przychodziły nie tylko Marie, Marianny, Krystyny, Bożeny czy Elżbiety. Na ówczesnych porodówkach rodzice masowo nadawali dziewczynkom również piękne imię, Danuta. Nazywa się tak wiele naszych sąsiadek, starszych ciotek lub babć. Prawie każdy z nas zna jakąś Danutę, jednak trendy się zmieniają. 

Współcześni rodzice wydają się być zupełnie niezainteresowani nazywaniem  tak swoich córek. Wygląda na to, że imię Danuta powoli odchodzi w zapomnienie, a wielka szkoda, bo jest łatwe w wymowie i ma piękne znaczenie

Danuta to imię, które robiło furorę w PRL-u, ale teraz rodzice prawie go nie nadają

Imię Danuta w Polsce nadawane jest od XIV wieku, jednak ogromną popularność zyskało nieco później z uwagi na powieść Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, w której jedną z kluczowych postaci była właśnie bohaterka o tym imieniu. Robiło furorę także w PRL-u, a dziś jest już prawie całkowicie zapomniane. Przez cały 2022 rok nadano je tylko 56 razy.

Najprawdopodobniej pochodzi ono od litewskiego słowa "danutie", które jest połączeniem dwóch wywodzących się z tego języka słów oznaczających: "niebo" i "córkę". Niewykluczone jednak również, że swoje początki miało ono w łacińskim określeniu "donata", które na nasz język możemy przetłumaczyć jako "darowaną przez Boga" lub też od słowiańskich imion południowosłowiańskich imion Dana, Danka czy Danica, które symbolicznie oznaczają "dziecko darowane przez Boga".

Kiedy są imininy Danuty? Pierwszy termin zbliża się wielkimi krokami

Imieniny Danuty często obchodzimy zimą 3 stycznia lub 16 lutego, a także wczesną jesienią - 1 października. Większość kobiet świętuje jednak latem - 24 czerwca, bo to właśnie wtedy najczęściej wypada pierwszy termin po urodzinach pań o tym imieniu.

Może cię zainteresować: Zofia to zbyt popularne imię? Teraz rodzice wybierają oryginalniejsze, choć podobne                

Jaka jest Danuta według numerologii? Intuicji wielu może jej pozazdrościć

Danuta to numerologiczna siódemka, a więc osoba raczej spokojna, wrażliwa i empatyczna. Kobiety o tym imieniu są także bardzo pracowite i mają wiele cech, które pomagają im osiągać szczyty w karierze zawodowej. Co prawda, mogą być nieco zagubione, pracując w zespole, dlatego o wiele chętniej od pracy w korporacji wybierają zawody, w których mogą działać samodzielnie. 

Danuty są silnie uduchowione, mają romantyczną naturę i świetną intuicję. Potrafią przejrzeć swoich znajomych na wylot. Wśród numerologicznych siódemek sporo jest osób, które pracują jako niezależny przedsiębiorca, architekt, malarz czy okulista. Nie brakuje tutaj jednak również lekarek, nauczycielek czy psycholożek.  

Danuta to imię, które najlepiej pasuje do kobiet spod wodnych znaków zodiaku, a więc:

  • Raka
  • Skorpiona
  • Ryb

Czytaj również: To "niebiańskie" imię wypadło z łask rodziców. Niektórym kojarzy się z ciotką

Zobacz też:

Elegancki i minimalistyczny strój kąpielowy w stylu Sydney Sweeney. Idealny dla pań po 50-tce

Wyjmij z lodówki i nałóż na twarz. Zaoszczędzisz na wizytach u kosmetyczki

Wygładza i napina skórę lepiej, niż drogie kremy. W PRL-u piły go nasze mamy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting